Hindistan Savunma Bakanlığı’nı önümüzdeki dönemde zorlu bir karar bekliyor. Bakanlık, Hindistan’ın geliştirdiği hafif saldırı uçağı Tejas’ın uçak gemisi modeli Tejas-N programına devam edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Hindistan Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki altı ay içerisinde gerçekleştirilecek değerlendirme sonucunda şimdiye kadar 500 milyon dolardan fazla yatırım yapılan programın kaderine karar verilecek.

Altı aylık süreçte bakanlık uzmanlarının prototip aşamasında olan Tejas-N uçakları ile gerçekleştirilen testlere katılarak uçağın istenenleri karşılama durumu hakkında birinci elde bilgi alacak. Henüz uçak gemisine inmek için gerekli olan şartları sağlayamayan uçağın geliştirilmesinde görevli olan mühendisler altı aylık sürede bunu yapabileceklerini düşündüklerini Hindistan basınına ifade etti. Uçak gemisine iniş testleri kapsamında henüz karada gerçekleştirilen testlerde istenen değerlere ulaşılması durumunda Hindistan donanmasında INS Vikramaditya uçak gemisinde test edilmesi planlanıyor.

Tejas-N sona yaklaşırken Hindistan yurt dışından uçak gemisine inebilecek savaş uçağı almak için harekete geçti. Toplam 57 savaş uçağı için teklif isteyen Hindistan 14 milyar dolarlık bir yatırım ile deniz havacılığında önemli bir adım atmayı planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.