Temsili Görsel

Suudi Arabistan, iki adet petrol pompa istasyonuna insansız hava aracı ile saldırı düzenlendiğini açıkladı. Suudi Arabistan saldırıları ‘korkakça işlenmiş bir terör olayı’ olarak tanımladı.

Suudi Arabistan Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid El-Falih, saldırının küçük çapta bir yangına yol açtığını ancak yangının kontrol altına alındığını, bu yüzden küçük bir arızanın meydana geldiğini belirtti. Bu durumun petrol üretimini ve ihracatını kesintiye uğratmasını beklemediklerini ekledi.

Suudi Arabistan devlet şirketi Aramco’ya ait olan istasyonlara saldırı haberinin ardından petrol fiyatları yukarı yönlü hareket etti. Ham petrolün vadeli varil fiyatı yüzde 1,38 yükseldi.

Ülkenin başkenti Riyad’ın 320 kilometre batısında bulunan istasyonlara gerçekleştirilen saldırıyı, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki savaşta karşısında durduğu Şii Husiler üstlendi.

İran destekli Husilerin yayın organından yapılan açıklamada, yedi adet insansız hava aracı ile Suudi Arabistan’a karşı ‘büyük bir askeri operasyonun’ düzenlendiği aktarıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.