Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) güncellenmiş tahminine göre, 2020’de COVID-19 krizi nedeniyle havayolu gelirleri 2019’a göre yüzde 55 düşecek; bu 314 milyar dolarlık bir azalmaya işaret ediyor.

IATA’nın 24 mart tarihli tahmininde, sektörel gelirin yüzde 44’lük azalışla 252 milyar olacağı öngörülmüştü. Ancak geçtiğimiz haftalarda Dünya genelinde ki buna-Afrika ve Güney Amerika dahil- sıkı uçuş kısıtlamaları getirilmesi tahminleri altüst etmeye devam ediyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Alexandre de Juniac, sivil hava yolu sektörünün önceki seviyelerine hızlı bir şekilde dönüş olasılığının düşük olduğuna inanıyor ve bunun uzun süreli bir dönüş olacağına inanıyor.

IATA’nın tahminlerine göre, kriz havacılık sektöründe ve eki kesimlerde çalışan 65,5 milyon kişiden 25 milyon kişinin işten çıkarılmasına yol açabilir.

Avrupa’da 5.6 milyon kişinin işini kaybetmesi uzak bir olasılık değil.

Bu bağlamda, IATA hükümetleri havayolları şirketlerini doğrudan kredi garantili finansal yardım sağlamayı, vergi ve harçları azaltmaya çağırdı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.