Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana binlerce yolcunun ödenmeyen uçak bileti masrafları için 17 havayolu şirketine dava açmaya hazırlanıyor.

Hükümet, müşterilerine iptal edilen biletler için nakit para iadesi yerine ‘kupon’ kabul ettirmeye çalışmakla suçladığı 17 şirket için yasal işlem başlatacaklarını duyurdu.

 İspanya Tüketici Hakları Bakanlığı, iptal edilen uçuşların geri ödeme seçeneği konusunda müşterilerine bilgi vermeyen havayollarının mahkemeye verileceğini duyurdu. 

Mahkemeye verilecek 17 havayolu şirketi şunlar;

“Air Europa, Air France, Binter Canarias, EasyJet, Eurowings, Iberia (Iberia Express ve Air Nostrum), Jet 2, KLM, Latam Havayolları, Lufthansa, Ryanair, İskandinav Havayolları (SAS), Transavia , Thomson Airways (TUI), United Airlines, Volotea ve Wizzair.”

Hükümet tarafından Tüketici İşleri Genel Müdürlğüne getirilen ekonomist Bibiana Medialdea, İspanyol TV kanalı La Sexta’ya yaptığı açıklamada “Avrupa mevzuatı çok açık. Havayolu şirketi bir uçuşu iptal ettiğinde, müşteri iade talep ettikten itibaren yedi gün içinde geri ödeme alma hakkına sahip” dedi.

Medialdea açıklamasının devamında şunları kaydetti;

“Düzenlemeler çok açık. Bir havayolu şirketi bir uçuşu iptal ettiğinde, tüketici paralarını geri alma hakkına sahip. Bakan Alberto Garzón,” iki hafta önce havayollarına bir mektup yazarak onlardan düzeltme yapma ve geri ödeme hakkına izin vermelerini isteyen bir mektup yazdı; ancak olumlu bir yanıt almadık.” 

Ne olmuştu?

Pandemi  salgını nedeniyle uçuşları iptal eden havayolu şirketleri, müşterilerinin durumun normale döndüğünde  biletlerini kullanmalarını ya da kupon almalarını teklif etti. Bu şekilde parayı iade etmeyerek likidite problemlerinden kaçındılar. Seçenek tamamen yasal olsa da, tüketici bunu gönüllü olarak kabul etmelidir.  Kupon (bonus) istemiyorsanız paranızı geri alma hakkınız vardır. Avrupa Komisyonu bunu Mayıs ayı ortasında onayladı ve havayollarının müşterileri ikna etmek için bu seçenekleri “daha cazip” hale getirmelerini önerdi.

Avrupa’da yasalar, bir uçuş iptal olduğunda yolculara para iadesi işleminin yapılmasını zorunlu kılıyor. Ancak AB, korona virüs salgınında yüz binlerce uçuşun iptal edilmesi nedeniyle söz konusu yasanın askıya alınması istenmişti.

Öte yandan, İspanyol makamlar söz konusu havayollarını, müşterilerin AB tarafından korunan haklarıyla ilgili bilgileri gizlemekle suçluyor.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.