İsrail güneyinde yer alan Eylat şehri ve bölgesindeki turizmi geliştirmek için yeni bir havalimanı açtı.

Daha önce Eylat’da bulunan askeri üssü kullanan sivil hava trafiği bundan sonra yeni açılan Ramon Havalimanı’nı kullanacak. Turizmi canlandırma amacıyla açılan havalimanıdan İsrail’in uygulamaya koyduğu güvenlik uygulamaları da dikkat çekiyor. Havalimanının Ürdün sınırına yerleştirilen 35 metre yüksekliğindeki çitler ile uçakların bu bölgeden gerçekleştirilebilecek hava saldırılarından korunması hedefleniyor.

Açılışta bilgi veren İsrail Havalimanları Kurumu yöneticisi Uri Bar Oz havalimanının mevcut havalimanına göre yüksek teknolojiye sahip olduğu ve her hava koşulunda hatta kum fırtınası durumunda dahi açık kalacağını söyledi.

İsrail yeni havalimanı’na 2002 yılında Dünya’ya dönerken infilak eden Colombia uzay mekiğinde hayatını kaybeden İsrail’li Astronot İlan Ramon ve İsrail Hava Kuvvetleri’nde görevliyken eğitim uçuşunda düşerek hayatını kaybeden oğlu Asaf Ramon’un anısına Ilan-Asaf Ramon Havalimanı adını verdi.

HAVALİMANI AÇILDI AMA HAVA TRAFİĞİ BEKLEMEK ZORUNDA

İsrailli yetkililer havalimanını açtı ancak havalimanından uçmak isteyenler beklemek zorunda. İç hatlar uçuşları Şubat ayının ilk haftasında ve haftada sadece bir sefer olarak başlayacak ve 18 Mart tarihinden itibaren normal tarifeye geçilecek. Dış hat uçuşları için ise bekleme süresi daha uzun. Dış hat uçuşlarına 1 Nisan 2019’da açılacak olan havalimanı bölgenin turistik yapısı gereği Ekim ayı sonuna kadar yoğun bir dış hatlar trafiğine hizmet etmeyecek.

BEN GURİON HAVALİMANI’NIN İLK GERÇEK ALTERNATİFİ

Ilan-Asaf Ramon Havalimanı, Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion Havalimanı’ndan sonra İsrail’in gerçek manada ilk uluslararası havalimanı olacak. Daha öncesinde yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Ovda Hava Üssünü kullanmak zorunda kalan sivil hava trafiği artık doğrudan uluslararası standartlardaki ve turistik bölgelere daha yakın olan Ilan-Asaf Ramon Havalimanı’nı kullanacak.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.