Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaAskeri Havacılıkİsrail'den "Demir Kubbe" hava savunma sistemini alan Macaristan, uzmanlarını eğitmeye başladı

İsrail’den “Demir Kubbe” hava savunma sistemini alan Macaristan, uzmanlarını eğitmeye başladı

İsrail ELTA şirketinden Demir Kubbe olarak anılan hava savunma sistemini satın alan Macaristan’da, bu sistemi kullanacak olan uzmanların İsrail’de eğitim aldıkları açıklandı.

Macar basınında çıkan haberlere göre savunma sisteminin kurulup aktifleştirmesinde görev yapacak olan Macar askeri uzmanlar iki aydır İsrail’de bu konuda eğitim görüyor.

Macar Savunma bakanlığı Savunma Silahları Tedarik Müsteşarı Gaspar Maroth İsrail’de yıllardır kullanılan bu sistemin dünyanın en mükemmel hava sahası koruma sistemi olduğunu belirtti ve “Macaristan hava sahasının eksiksiz korunması Macar hükümetinin birincil önceliklerinden biridir” dedi.

Gaspar Maroth “bölgesel çatışmalar riskinin yüksek olduğu bir coğrafyada bulunan ve aynı zamanda NATO üyesi bir ülke olan Macaristan’ın savunma yükümlülükleri olduğunu; “Demir Kubbe” sistemiyle ülke hava sahasının tek bir merkezden ve bütünsel olarak korunabileceğini vurguladı.

Demir Kubbe nasıl çalışıyor?

Demir Kubbe hava savunma sisteminin beynini 360 derecelik bir açıyla hava sahasını sürekli olarak kontrol eden merkezi bir radar sistemi oluşturuyor.

Radar sistemine bağlı olarak ülkenin değişik bölgelerine yerleştirilen füze bataryaları, bir saldırı tespit edildiğinde hızla yanıt verebiliyor. Sistem kısa mesafeli füzelere ve 70 km menzile sahip topçu mermilerine karşı korunmayı hedefliyor. Radar sisteminin tespit ettiği füzelere ve topçu mermilerine anında yanıt verme prensibiyle çalışan “Demir Kubbe” savunma sisteminde “düşman” füzeleri daha havadayken imha edilebiliyor.

Meteoroloji koşullarından etkilenmeden faaliyet gösteren sistem 24 saat aktif tutuluyor.

“Demir Kubbe” hava sahası savunma sistemini üreten ELTA şirketi yetkilileri sistemin “2021 yılında İsrail kentlerine yönelik olarak Batı Şeria ve Gazze’den fırlatılan yaklaşık 5000 füzenin yüzde 90’ından fazlasını etkisizleştirdiğini” söylüyor.

Demir Kubbe hava savunma sistemi füze bataryalarının Macaristan’da hangi bölgelere yerleştirileceği konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kadıoğlu, HÜRJET ile uçtu

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, 22 Mayıs'ta TUSAŞ tesislerini ziyaret ederek ülkemizin...

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...