Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kuril Adaları’na roket sistemleri ve insansız hava araçları (İHA) yerleştireceklerini söyledi.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Kuril Adaları’nda bulunan Rus askeri güçleri yeniden silahlandırmayı planlıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,  Kuril bölgelerindeki askeri altyapının gelişmesine önem verileceğini bildirdi.

Kuril Adaları’ndaki askeri birlikleri yeniden silahlandırma işlemlerinin de devam ettiğini kaydeden Şoygu, “Bu yıl içinde oraya ‘Bal’ ve ‘Bastion’ gemisavar füze sistemleri ve ‘Eleron-3’ yeni nesil insansız hava araçları yerleştirilecek” diye konuştu.

Kuril Adaları, Rusya Federasyonu’na bağlı, 1300 kilometre boyunca uzanan, Büyük Okyanus ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran 56 adadan oluşuyor.

Şoygu ayrıca, Pasifik filosunun nisan ayında Kuril Adaları çevresinde üç aylık bir araştırma çalışmasına başlayacağını söyledi. Şoygu’ya göre bu araştırmaların amacı, Pasifik filosunun bu bölgeye konuşlanma olasılığını incelemek.

Rusya ve Japonya arasında tartışma konusu olan Kuril Adaları, İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği’ne katılmıştı. Ancak Tokyo, bu sonucu tanımıyor. Bu da, Rusya ve Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana resmi bir barış anlaşması imzalayamamasına neden oluyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.