Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde, darbe girişimi esnasında Kayseri’den izinsiz olarak havalanıp gelen 7 nakliye uçağının ve üstteki savaş uçaklarının kalkış yapmaması için üstteki bir üsteğmenin yakıt tankerlerinin vanaların söktürüp, kontak anahtarlarını toprağa gömdürdüğü ortaya çıktı.

Bu girişim ile üstteki pistlerin kapatılması için zaman kazanıldığı belirtildi.

üstegDarbe girişimi esnasında 15 Temmuz akşamı Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan 7 askeri nakliye uçağı izinsiz olarak havalandı. Nakliye uçakları, kendi üstlerine dönüş için izin verilmeyince, Malatya 7.Ana Jet Üssü’ne yine izin almadan radar yardımıyla iniş yaptılar. Sistemlerin kapatılmasına karşın Malatya Erhaç Havaliman’ına inen 7 adet kargo uçağının yeniden havalanmasını önlemek amacıyla tedbir alındı. Dışarıdan Vali Mustafa Toprak’ın önce Malatya Havalimanı’ndaki kurtarma ve itfaiye araçlarını, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş araçlarını piste yerleştirmeye çalışması sırasında, içerden ise 7. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli bazı subayların uçakların uçmaması için yakıt tankerlerinin vanalarını söküp, kontak anahtarları ile birlikte toprağa gömdüğü ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre; hem 7. Ana Üssü’ndeki savaş uçaklarını, hem de üsse izinsiz olarak inen Kayseri’den gelen askeri nakliye uçaklarının kalkışını engellemek için, Malatyalı olan Araç İşletme Bölük Komutanı Hava Ulaştırma Üsteğmen Muhammet Hakan Erkuş’un savaş uçaklarının yakıt ikmalini gerekleştiren uçak yakıt tankerlerinin vanalarını söktürdüğü ve ardından ise tüm yakıt tankerlerinin kontak anahtarlarını da toplayarak toprağa gömdürdüğü öğrenildi.

Darbe girişimcisi grubun, İstanbul ve Ankara’daki girişimlerine destek amacıyla 7. Ana Jet Üssü’nü kullanarak darbe girişiminin 2. dalgasını başlatmak istediği ortaya çıkmıştı.

(Burhan Karaduman/ Yeni Malatya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.