Afganistan’ın en büyük ticari havayolu şirketi Kam Air, Kabil Havalimanı’nda (KBL) meydana gelen patlamalarda 170’den fazla kişinin ölümünden sonra güvenliklerini sağlamak için bazı uçaklarını Tahran’a yolcusuz olarak uçurdu .

Forbes’ın aktardığı habere göre, İran Sivil Havacılık Örgütü, Kam Air’in talebi üzerine  havayolunun belirsiz sayıda uçağı İran’a teslim edildi.

Sivil Havacılık Örgütü sözcüsü Mohammad Hassan Zibakhsh, “Kabil Havalimanı’ndaki çatışmaların ve gerilimlerin artmasının ardından, özel Afgan havayolu şirketi Kam Air’in sahipleri, şirketin bazı uçaklarının İran havaalanlarına transferini talep etti” dedi.

Zibakhsh, uçaklarda yolcu bulunmadığını doğruladı. Zibakhsh, “İran, komşu ülkelerle uluslararası işbirliği standartlarına uygun olarak bu uçaklara da iniş izni verdi” dedi.

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı merkezli Kam Air, Afganistan’ın yanı sıra Türkiye, Hindistan ve Orta Asya ve Körfez’deki 12 noktaya uçuyordu.

Afgan işadamı Zamaray Kamgar tarafından 2003 yılında kurulan Kam Air’in filosunda çeşitli tipte 12 Boeing ve Airbus uçağı bulunuyor.

Airbus 340-313 4
Boeing 767-300 2
Boeing 737-500  2
Boeing 737-300  4
Toplam 12
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.