Kanada hükümeti’nin Hava Kuvvetleri savaş uçağı filosunu yenilemek için açtığı ihale 31  Temmuz’da yapıldı. 

88 adet savaş uçağı alımını kapsayan ihaleyi Lockheed Martin üretimi F-35, Boeing üretimi F / A-18E / F Super Hornet ve İsveçli Saab Gripen-E katıldı.

Yeni filo, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin eskiyen CF-18 filosunun yerini alacak.

Uçak tipinin 2022 yılında seçilmesi ve ilk teslimatın 2025 yılında yapılması planlanıyor. Ancak, Kanada’nın tekliflerin ilk değerlendirmesinin ardından 2021 baharında iki şirketi eleyeceği iddia ediliyor.

Sözleşme bedelinin 14 milyar $ olduğu tahmin ediliyor.

Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajan, “Hükümetimiz, NORAD (Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı) ve NATO kapsamındaki taahhütlerimizi yerine getirebilmek için 88 uçaktan oluşan bir filo edinmeye kararlıdır; verimli ve modern uçaklarımız mevcut. Hava Kuvettleri olarak Kanada’yı hem yurt içinde hem de yurt dışında korumak için gereken araçları sağlamak için verimli bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Şirketler, Kanada hükümetine alternatif teklifler de sunuyor.

Örneğin Saab, Kanadalı savunma şirketleri IMP Aerospace & Defense, CAE ve Peraton Canada ile çalışmayı ve “rekabetçi bir endüstriyel ve teknolojik avantajlar paketi” sunmayı planlıyor.

Lockheed Martin, Kanada’nın zaten ortak bir ülke olarak F-35 projesine katıldığını söylüyor ve programının sürdürülmesinde yaklaşık 150.000  kişiye iş sağlayacağını söylüyor.

Boeing, Kanada Hava Kuvvetleri’nin F / A-18’leri filosunda bulundurduğundan dolayı Süper Hornet’in en son sürümünü satın almanın kanıtlanmış ve uygun fiyatlı bir seçenek olduğunu iddia ederken, bunun da uçakların bakım maliyetini önemli ölçüde azaltabileceğini ileri sürüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.