ISPARTA’da kurulma aşamasına gelen Kara Havacılık Okulu Projesi, Ankara Etimesgut’taki Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nın tamamen buraya taşınmasına karar verilmesiyle revize edildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Isparta Kara Havacılık Okulu Projesi’nde revizyona gidildi. Proje tamamlanma aşamasına gelirken, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, Etimesgut Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nın tamamen Isparta’ya taşınmasına karar verdi. Böylelikle Kara Havacılık Okulu yerine Isparta’da Kara Havacılık Okulu Komutanlığı oluşturulacak. Etimesgut’taki tesisler sadece VIP uçuş amaçlı kullanılacak. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın Isparta ziyareti sonrasında Kara Havacılık Okulu inşaat alanındaki çalışmalar hızlandırıldı. Ek tesis ve lojmanlara yönelik hazırlıklara başlandı.

SADECE OKUL DEĞİL KOMUTANLIK GELİYOR

Kara Havacılık Okulu projesindeki revizyonla çalışan askeri personel sayısı 1500’den 3500’e çıkacak. Her 3 ayda bir yabancı askeri pilotlar Isparta’ya gelerek eğitim alacak. Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Etimesgut Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nın topyekün Isparta’ya taşınması kararından sonra mevcut tesislerin yetersiz kalacağını bu nedenle Genelkurmay Başkanlığı’nın, Isparta Kara Havacılık Okulu sahasında 20-25 tane daha idari bina yapacağını açıkladı.

1000 LOJMAN İLAVESİ

Isparta Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nda Haziran-2017 tarihine kadar 3500 personelin konuşlanacak olması lojman ihtiyacını da gündeme getirdi. Mevcut proje için 345 dairelik lojman yapan Genelkurmay, son değişiklikle birlikte 1000 dairelik daha ilave lojman yapacak. Turan Mahallesi’ndeki Merkez Komutanlığı başka yere taşınacak ve bu arazi lojman yeri olarak değerlendirilecek.

2 AY İÇİNDE ÖNCÜ BİRLİKLER GELİYOR

Isparta Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’nda ilk personel konuşlanmasının 2 ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Isparta’ya ilk olarak öncü birliklerin geleceği, yıl sonundan itibaren kısım kısım Etimesgut’taki personelin geleceği kaydedildi.

(Haber32)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.