Qatar Havayolları CEO’su Akbar Al Baker geçen mayıs ayında “Bence geriye dönüp baktığımızda  A380 satın almak yaptığımız en büyük hataydı. Çevresel etmenler ve verimlilik açısından gökyüzündeki en kötü uçak ve geleceği yok.” demişti.

Havayolu şirketi, filosundaki beş A380’ni tümüyle filodan çıkaracağını açıklamıştı. Katar Havayollarının 2020/21 mali yılında önceki yıla göre iki kat daha fazla 14,9 milyar riyal (yaklaşık 3,5 milyar avro) zarara uğramasının önemli bir nedeni söz konusu uçakların maliyeti oldu.

 A350 ile ilgili sorunlar

Tüm söylemlere rağmen Airbus A380’ler çok yakında Qatar Havayollarına geri dönüyor. 15 Aralık’ta günde iki kez Doha ile Londra arasında ve bir kez Doha ile Paris arasında uçuracak. 

Şirketten yapılan açıklamada, “Katar Sivil Havacılık Otoritesi (QCAA), gövde boyasının altındaki yüzeyde sürekli sorun nedeniyle Airbus A350’nin büyük bir bölümünü yere indirdikten sonra, daha hızlı ve daha hızlı bozulan, az sayıda A380’imizi ve bazı A330’larımızı sefere koymaktan başka seçeneğimiz yoktu. Amaç, mevcut filo problemlerini ortadan kaldırmak ve talep artışını karşılamaktır.” ifadeleri kullanıldı.

1 Ekim’de İstanbul’a günlük A380 uçuşlarına başlayan Emirates’in ardından, şirketin  İstanbul Havalimanı’na aynı tip uçaklarla sefer başlatacağı haberleri körfez sosyal medya hesaplarında yer alırken, havayolundan konuya ilişkin resmi bir açıklama şu ana kadar  yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Ağustas ayında Qatar Airways  Katar Sivil Havacılık Otoritesinin (QCAA), Havayolunun Airbus A350 uçağından 13’nü yere indirdiğini bildirdi. Kararın bazı A350’lerde boyanın altındaki yüzeyin daha hızlı bir şekilde bozulması nedeniyle alındığı kaydedildi.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker 5 Ağustos”ta Reuters’e verdiği demeçte, “Bu son gelişmeyle, Airbus’ın bu konuya gereken özeni göstermesini içtenlikle bekliyoruz.” dedi.

Qatar Airways, Haziran 2021’de Airbus A350 uçak kalitesi sorunlarıyla ilgili sorunu dile getirdi. Katar havayolunun CEO’su, anlaşmazlık çözülmezse Airbus’tan teslimat almayı reddedecekleri konusunda uyardı.

Qatar Airways’in Airbus ile Airbus A350 uçağının kalitesi konusundaki tartışması görünüşte çözülmedi.

Al Baker, Temmuz 2021’deki FlightPlan III web semineri sırasında “Bu uçaklarla ilgili ciddi sorunlar olduğu gerçeğini görmezden geliyorlar, ciddi endişelerimiz var.” açıklamasında bulunmuştu.

Qatar Airways’in Airbus A350 XWB uçağı filosu, Planespotters.net verilerine göre şu anda 53′. Doha merkezli hava taşıyıcısının ortalama 2,7 yıllık 19 Airbus A350-1000 ve 34 Airbus A350-900 uçağı bulunuyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.