Özgür Kocaeli yazarlarından İsmet Çiğit, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na otobüs seferi başlatacak olmasını köşesine taşıdı. İşte Çiğit’in o yazısı;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı çok doğru bir karar aldı. Bu ay sonu itibariyle İzmit’ten İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na her gün, her saat başı Büyükşehir Belediyesi Otobüsü çalışacak.

Her gün Sabiha Gökçen Havaalanı’na bu şehirden yüzlerce insan gidip geliyor. Bu hattaki ulaşım, özel sektöre bırakılmıştı. Büyükşehir Belediyesi, özel sektöre göre çok daha makul fiyatla Sabaha Gökçen Havaalanı ile İzmit arasında yolcu taşıyacak.

Bu karar İzmit halkı için çok doğrudur. Sadece İzmitliler değil, Derince, Tütünçiftlik, Yarımca, Hereke’de oturanlar da bu otobüslerle uçağa binmek için Sabiha Gökçen’e gidebilecek; uçakla bir yerden Gökçen’e döndüklerinde yine bu otobüslerle ilimize ulaşabileceklerdir.

Karar çok doğrudur. Önemli bir hizmettir. Ama bir büyük yenilginin de kabullenilmesi anlamına gelir.

TOPEL’E AZ PARA HARCAMADIK

Cengiz Topel Havaalanı sivil ulaşıma İzmit-Trabzon uçuşları ile açılırken, bize söz vermişlerdi. “Şimdilik İzmit-Trabzon uçuşu ile idare edin. Ama çok yakında Türkiye’nin her yerine buradan uçabileceksiniz” dediler. Aylarca bekledik. İzmit-Trabzon seferleri bile aksadı, bazen iptal edildi. Bize dediler ki, “Sizin havaalanınızın sorunları var. Şurada bir tepecik bulunuyor. Uçakların iniş kalkışında sıkıntı yaratıyor. O tepeciği kaldırır. Yine sizin havaalanınızda uçakların kötü havalarda güvenli iniş kalkışı için falanca cihaz yok. Bu cihazdan temin edin.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cengiz Topel Havaalanı için istenen her şeyi yaptı. Önemli paralar harcadı. “Tehlike yaratıyor” denilen tepecik Büyükşehir Belediyesi tarafından kepçelerle ortadan kaldırıldı. Bakan Fikri Işık devreye girdi. Cengiz Topel’e güvenli iniş kalkış için gerekli cihaz yurt dışından alındı, monte edildi.

Ama bu kentin çok güçlü olması gereken siyaseti, THY’yi Cengiz Topel’e getirmeye ikna edemedi.

Şimdi, bayrakları yere indirdik. Cengiz Topel’e THY’yi getiremiyoruz. O halde, mecbur olduğumuz Sabiha Gökçen’e belediye otobüsü çalıştıralım. Doğrusu benim içime sinmiyor.

MERZİFON’A TARİFELİ UÇAK VAR

Malum, Kocaelispor yarın Çorum’da önemli bir maç oynayacak. Hafta başında Kocaelispor fanatiği küçük oğlum internetten uçak tarifelerine baktı. Çorum’a en yakın havaalanı Merzifon. İstanbul’dan Merzifon’a 50 TL’ye bilet vardı. THY uçuyor. Merzifon’a uçak var, ama İzmit’ten sadece Trabzon’a uçak var.

İzmit’ten bir uçak yolculuğu için Sabiha Gökçen’e gidip gelmek kolay değil. Zaten Büyükşehir Belediyesi de İzmit-Cengiz Topel arası otobüs yolculuğunu 60-90 dakika olarak öngörüyor. Düşünün sabah saat 07.00 uçağı ile Gökçen’den bir yere uçacaksınız. Yurt içi uçacaksanız saat 04.00’de, yurt dışı uçacaksanız bir gece önce, gece yarısı yola çıkmanız lazım. Sabiha Gökçen’den kalkış için uçaklar kuyruk oluyor. Sabiha Gökçen’e inmeden önce havada sıra bekleyen uçaklar, İstanbul üzerinde 4-5 tur atıyor.

Hal böyle.. THY’nin yolcu sayısı düştü. Filosunda yüzlerce uçak var. Yolcu sayısı düştüğü için THY filosundaki 5 uçağı seferlerden çekip, hangara koymuş. Yani THY’nin elinde fazla uçak da var. Gelin, İzmit’ten sefer yapın. Miami’ye, New York’a, Vegas’a demiyoruz. Erzurum’a, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir’e yapın. Merzifon’a, Kastamonu’ya giden THY, neden İzmit’ten uçmaz. Kocaeli siyaseti devlet şirketi THY’ye nasıl bu hizmeti dayatamaz..

Şimdi biz, Cengiz Topel’in bunca emeğe, bunca masrafa rağmen atıl bırakılmasını sineye çekmiş, Büyükşehir Belediyesi İzmit-Sabiha Gökçen arasında otobüs çalıştırıyor diye seviniyoruz. Sevgili İzmitlim. Biz çok ihmal edildik. Çok itilip kakıldık. Hala bunu idrak edemiyoruz. Saat başı Cengiz Topel’e otobüs kaldırmak yerine, keşke Cengiz Topel’e her 10 dakikada bir araba kaldırıp, yolcu taşıyabilseydik.

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. cengiz topel s. gökçene rakip olacağı için şu an ayak oyunlarıyla oyalanıyor. havaalanları ve havayolu şirketleri çok büyük sermayeler tarfından yönetilir. o yüzdendir ki cengiz topel baskı altında. ne zamana kadar derseniz ne zaman s. gökçende büyük bir kaza olur, birilerinin canı ve malı zarar görür işte o zaman. malesef aç gözlülük ve para hırsı böyle birşey. yoksa herkes şunu çok iyi biliyor izmit adapazarı ve düzceden s. gökçene gelen yolcunun en az 4 -5 katı havayolunu kullanmıyor bile neden kullansın ki. onlar için istanbul havalimanlarına gelmek çok büyük bir zaman ve para kaybı. bunu havayolu şirketlerinin çok iyi araştırması gerekir.. CENGİZ TOPL in geleceği çok parlak.

  2. 2 – 3 seneye kalmayacak havayolu sirketleri izmit adapazar ve duzce halkinin buyuk bir bolumu seyehatlerinde havayolunu kullanmiyor. Buradaki buyuk potansiyeli kullanacak ve cengiz topeli gercek degerine cikaracaklari gunler yakin. Bolge siyasileri ve sivil toplum kuruluslarinin biraz daha gayret etmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.