Baykar tarafından geliştirilen Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Kırgızistan ordusunun hizmetine sunulacak. Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Kırgızistan’ın Türkiye’den Bayraktar Akıncı Taarruzi İHA (TİHA) satın alacağını söyledi.

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ile Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, 12 Ekim 2022 tarihinde beraberlerindeki heyetle İstanbul’daki Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’ni ziyaret etti. Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Genel Müdür Haluk Bayraktar ile bir araya geldi. Taşiyev ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Akıncı bizimdir! Kardeş halkımız sayesinde!” dedi.

Bayraktar TB2 SİHA’ları aktif olarak kullanan Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine kaç adet Akıncı TİHA tedarik edileceği net olarak bilinmese de ilk etapta 4 adet teslimatının gerçekleştirileceği öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.