Dışişleri Meydanı gözlem grubu, Karadeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ve BSNews ortaklığıyla, 2018’de Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın Simferopol (Akmescit) Havalimanı’na düzenli olarak sefer yapan ve daha sonra AB, ABD ve diğer ülkelere sefer düzenleyen uçaklara dair bir rapor hazırlandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 27.03.2014 tarihli 68/ 262 numaralı Ukrayna toprak bütünlüğüne ilişkin kararına göre Kırım’ın hava sahası, yarımadanın Rusya tarafından ilhakına bağlı olarak hava trafiği hareketine ve Ukrayna’nın Kırım’a karşı hava sahasında güvenlik sağlayamamasına bağlı olarak kapatıldı. Ancak, ilhaktan bu yana Rus hava yollu şirketleri Kırım’da faaliyet gösteren Akmescit Havalimanı’na uçuşlar yaparak geçici olarak ilhak edilen bölgede Ukrayna’nın hava sahasını ve devlet sınırını ihlal ediyor.

Uçaklarla ilgili hazırlanan söz konusu “kara liste”nin, bu uçakların Kırım’ın ilhakını tanımayan ülkelerin hava limanlarındaki hizmetlerini önlemek amacıyla bu ülkelere ve diğer resmi kurumların elçiliklerine iletileceği aktarıldı.

İlhak edilen Kırım’a sefer yapan ve aynı zamanda AB ülkeleri, ABD ve diğer ülkelere uçuş yapması planlanan uçakların listesine ilgili bağlantıdan ulaşılabiliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.