Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) gibi yeni bir hava yolu şirketi kurmak istemişlerdi…

Cuma günü akşam saatlerinde Gifa Airways’a ait işyerini kurşunlayan ve şirket sahibi Yusuf Kısa’nın kardeşi Serkan Kısa’nın elinden yaralanmasına neden olan Emre Yalçın tutuklandı.

Saldırıyla ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

Şirketin bağlı olduğu GİFA holding yönetim kurulu başkanı olan Yusuf Kısa, geçtiğimiz yıl Nisan ayında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  hava yolu kurmaya talipli olduklarını ifade ederek,”Biz KTHY benzeri milli bir hava yolunu kurmaya hazırız, Hükümet de bu konuda ciddi ve istekliyse oturup konuşalım, bu devlet-özel ortaklığı da olabilir veya GİFA bu işi tek başına da üstlenebilir, burada esas olan KKTC’nin menfaatleri ve prestijidir”  diye konuşmuştu.

“Rekabet bilet fiyatlarına da yansıyacak”
Holdingin bünyesinde bulunan Yeni Bakış gazetesine konuşan Kısa, yeni bir hava yolunun devreye girmesiyle ortaya çıkacak rekabetin, bilet fiyatlarına da yansıyacağına dikkat çekerek, “ Bugün hava taşımacılığında tam anlamıyla bir tekelleşme söz konusudur ve isteyen istediği fiyatı insanımıza dayatmaktadır. Yeni bir havayolu tam da bu noktada bu tekelleşmeye çomak sokacak ciddi bir adımdır” söyleminde bulunmuştu.

Kısa’nın açıklamalarının ardından Holding tarafından KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na, KKTC’ye yerli hava yolu kazandırılmasına yönelik başvuruda bulunulmuştu.

Fotoğraf Temsilidir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.