DHMİ Genel Müdürlüğü Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirilen KUŞRAD (Kuş Tespit Radarı) İstanbul Atatürk Havalimanında kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK’ın teknik desteği ile geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli Kuş Tespit radarı unvanına sahip olan KUŞRAD, 6 yıl süren geliştirme süreci sonunda yatay ve dikey radarlar marifeti ile kuş tespiti konusunda çok önemli bir görevi yerine getirecek.

Havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan ve uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının, KUŞRAD ile büyük oranda azalması ve uçuş emniyetini daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

img_6942

Havalimanı civarından geçen göçmen kuşların istatistiklerini tutmak ve göç güzergâhları haritalarının çıkartılmasına yardımcı olmak maksadıyla geliştirilen KUŞRAD sistemi, hedef irtifasının tespitinde kullanılan 20 km dikey radar menzili ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda Uluslararası Havacılık Fuarlarına “stant” açarak sergileyici sıfatı ile katılan DHMİ Genel Müdürlüğü, geliştirdiği Kuş radarı, ATC Simülatör, Hava Aracı takip sistemi ve Hava Trafik Kontrolörü seçme yazılımı ve Uçuş Bilgi Sistemi Ar-Ge projelerini dünya çapında sektöre tanıtmayı başarmıştı.

Özellikle KUŞRAD projesi, fuara katılan sektör temsilcilerinin büyük ilgisini çeken projeler arasında yer almıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.