londra Şehir Havaalanı, internete bağlı dijital hava trafik kontrol sistemi kuracak. Kontrolörler, dijital kule ile yaklaşık 128 km uzaklıktan hava trafiğini yönetecek.

İngiltere’de Londra Şehir Havaalanı’nda, hava trafik kontrol kulelerinin hurdaya çıkarılması ve uzaktan kumanda edilebilen internet bağlantılı bir dijital sistem ile değiştirilmesi planlanıyor. Yeni dijital sistem, havaalanının hava trafik kontrolörlerini yaklaşık 128 km uzaklıktaki yerde yeniden yerleştirebilmesini sağlayarak, terminal binaların yıllık kapasitesinin 2025 yılına kadar iki milyon yolcu artmasını sağlayacak.

Siber güvenliğin sağlanması gerekiyor

Kontrolörler, havaalanına 14 yüksek çözünürlüklü kamerayla bağlanacak ve iki tanesi pan, eğme ve yakınlaştırma yapabilecek. Bunlar, Nats’ın yönettiği yeni operasyon odalarına canlı olarak sesli ve görsel geri bildirim gönderecek.

İsveç savunma şirketi Saab tarafından geliştirilen yeni sistem, önümüzdeki yıl kurularak 2019’da testlerine başlanacak. Dijital hava trafiği kontrol sistemi için 350 milyon pund’luk yatırım yapılacak. Daha önce Avustralya, İrlanda, Norveç ve İsveç’te test edilen yeni Teknolojinin tamamen göreve başlayabilmesi için siber saldırı risklerinin göz önünde bulundurularak güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. (shiftdelete)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.