Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkMark Feygin :"Savçenko iki şekilde özgürlüğüne kavuşabilir"

Mark Feygin :”Savçenko iki şekilde özgürlüğüne kavuşabilir”

Rusya’da yasadışı olarak yargılanıp Rus mahkemesi tarafından 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot, Ukrayna milletvekili ve AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun avukatı Mark Feygin, Savçenko’nun af veya Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan Hükümlülerin Nakline Dair Sözleşme çerçevesinde olmak üzere iki şekilde serbest bırakılabileceğini söyledi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Mark Feygin, “Hukuki olarak Nadejda Saveçnko’nun özgürlük işlemi, ya af ya da 1983’te kabul edilen Sözleşme’ye başvurularak gerçekleştirilebilir” dedi.

Bununla birlikte Feygin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Ukrayna heyeti üyesi statüsünün olması nedeniyle Ukrayna’ya iade edilmesi halinde Savçenko’nun ceza çekmeyeceğini ifade etti.

Savçenko’nun serbest bırakılması ile ilgili durumun yakın zamanda çözüleceği ile ilgili konuşmaların “asılsız” olduğunu ifade eden Feygin, “Bu yönde bir ilerleme olunca haber veririm. Savçenko’nun serbest bırakılması (güdümlü balon, yeraltı geçidi aracığıyla) ile ilgili her türlü muhabbetler, Savçenko’nun sessiz durması için yapılan yalan haberlerdir” diye belirtti.

Bunun dışında Mark Feygin, elindeki bilgilere göre kuru açlık grevine başlayan Savçenko’ya bugün zorunlu şekilde yemek yedirilmediğini bildirdi.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu, Nadejda Savçenko’nun, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlandığı öğrenilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

21 Mart tarihinde Rusya’nın Rostov bölgesindeki Donetsk şehrinde, Rusya tarafından Haziran 2014’te kaçırılan ve hapiste tutulan Ukraynalı kadın pilot, milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun yargılandığı ve hakkında hüküm kararının verileceği duruşma yapılmaya başladı.

22 Mart tarihinde devam eden duruşmada, Nadejda Savçenko Rus mahkemesi tarafından basın mensuplarını öldürmek, sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmak ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten suçlu bulunarak 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savçenko’nun avukatı Nikolay Polozov, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada, Nadejda Savçenko’nun 22 yıl hapis cezası ve 30 bin ruble (430 dolar) para cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Nadejda Savçenko’nun avukatlardan biri olan Nikolay Polozov 5 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, Nadejda Savçenko’nun 6 Nisan tarihinde kuru açlık grevine başlamayı planladığını bildirerek “Kız kardeşi ve avukatları kararından vazgeçiremedi” diye belirtti.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...