Rusya’da yasadışı olarak yargılanıp Rus mahkemesi tarafından 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot, Ukrayna milletvekili ve AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun avukatı Mark Feygin, Savçenko’nun af veya Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan Hükümlülerin Nakline Dair Sözleşme çerçevesinde olmak üzere iki şekilde serbest bırakılabileceğini söyledi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Mark Feygin, “Hukuki olarak Nadejda Saveçnko’nun özgürlük işlemi, ya af ya da 1983’te kabul edilen Sözleşme’ye başvurularak gerçekleştirilebilir” dedi.

Bununla birlikte Feygin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Ukrayna heyeti üyesi statüsünün olması nedeniyle Ukrayna’ya iade edilmesi halinde Savçenko’nun ceza çekmeyeceğini ifade etti.

Savçenko’nun serbest bırakılması ile ilgili durumun yakın zamanda çözüleceği ile ilgili konuşmaların “asılsız” olduğunu ifade eden Feygin, “Bu yönde bir ilerleme olunca haber veririm. Savçenko’nun serbest bırakılması (güdümlü balon, yeraltı geçidi aracığıyla) ile ilgili her türlü muhabbetler, Savçenko’nun sessiz durması için yapılan yalan haberlerdir” diye belirtti.

Bunun dışında Mark Feygin, elindeki bilgilere göre kuru açlık grevine başlayan Savçenko’ya bugün zorunlu şekilde yemek yedirilmediğini bildirdi.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu, Nadejda Savçenko’nun, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlandığı öğrenilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

21 Mart tarihinde Rusya’nın Rostov bölgesindeki Donetsk şehrinde, Rusya tarafından Haziran 2014’te kaçırılan ve hapiste tutulan Ukraynalı kadın pilot, milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun yargılandığı ve hakkında hüküm kararının verileceği duruşma yapılmaya başladı.

22 Mart tarihinde devam eden duruşmada, Nadejda Savçenko Rus mahkemesi tarafından basın mensuplarını öldürmek, sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmak ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten suçlu bulunarak 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savçenko’nun avukatı Nikolay Polozov, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada, Nadejda Savçenko’nun 22 yıl hapis cezası ve 30 bin ruble (430 dolar) para cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Nadejda Savçenko’nun avukatlardan biri olan Nikolay Polozov 5 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, Nadejda Savçenko’nun 6 Nisan tarihinde kuru açlık grevine başlamayı planladığını bildirerek “Kız kardeşi ve avukatları kararından vazgeçiremedi” diye belirtti.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.