Barcelona’da top koşturan Arda Turan’ın 2015’te kokpite girip fotoğraf çektirmesinin ardından bir diğer ünlü isim de pilotlara ceza aldırbilir.

İstanbul ile Berlin arasında mekik dokuyan ünlü oyuncu, bir seyahatinde kokpite girip pilotlarla selfie çekti.

Takvim gazetesinde yayımlanan haberde fotoğrafın hangi havayolu (yerli -yabancı )şirketinde çekildiği  bilgisi yer almadı.
PİLOTLAR  İDARİ PARA CEZASI ALABİLİR

Sosyal medyada ortaya çıkan  kare, pilotların kural ihlali yaptığını  gösteriyor. SHGM’nin Kasım 2014’de yayınladığı bir talimat ile kokpite uçuş ekibi dışında birini alan pilotlara 2 bin 500 TL’ye kadar para cezası kesiliyor. Ocak 2015 tarihinden beri bu uygulama sürdürülüyor.

KAMERALI ÇELİK KAPI

Kokpite giriş yasağı, 11 Eylül saldırıları sonrası başladı. Teröristler , 2001’de 11 Eylül günü kaçırdıkları yolcu uçaklarını, New York’taki İkiz Kuleler ile ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a çarptırmıştı. Eylemde, İkiz Kuleler’de 2 bin 606, Pentagon’da 125 ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetmiş, 19 teröristle 2 bin 996 kişi ölmüştü. Olay sonrası başta ABD olmak üzere diğer ülkelerdeki havalimanlarında güvenlik uygulamaları en üst seviyeye çıkarıldı. Uçaklarda ise kokpite girişler yasaklanırken, kameralı çelik kapılar monte edilmeye başlandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.