Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, NTV’de katıldığı programda savunma sanayii projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

NTV’de Oğuz Haksever’in konuğu olan Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayii projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hava savunma sistemi konusunda açıklamalarda bulunan Demir, alçak ve orta irtifa hava savunma sistemi projelerinin Hisar-A ve Hisar-O olarak devam ettiğini ihalesi iptal edilen uzun menzilli hava savunma sistemi projesinde ise ciddi teknoloji transferinde bulunmaya hazır olan firmalar ile çalışmaya hazır olunduğunu açıkladı. Ayrıca uzun menzilli hava savunma sistemi için yerli firmalarında çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Motor konusunda da en küçük insansız hava aracı motorlarından jet uçağı motoruna kadar sürüdürülen projelerin olduğunu söyleyen Demir, bu konudaki projelerin başlatıldığını adım adım ilerleneceğini söyledi.

HÜRKUŞ projesinde açıklamalarda bulunan İsmail Demir, eğitim ve yakın destek uçağı olarak kullanılması boyutlarına vurgu yaptı. Özellikle kırsalda yapılan mücadele yapılan mücadele silahlı HÜRKUŞ’un (HÜRKUŞ-C) F-16’ya alternatif olabileceğini söyledi. HÜRKUŞ-C modeli için TUSAŞ’da üretim hattının kurulduğunu söyleyen Demir, B ve C modellerinin teslimatlarının 2018 yılında başlayacağını söyledi. HÜRKUŞ projesinde 2018’de seri üretim teslimatlarının başlayacağını söyleyen Demir Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15’i kesin 40’ı opsiyonlu olmak üzere 55 uçaklık sipariş planlaması olduğunu söyledi.

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi hakkında yaptığı açıklamalarda Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, proje ortağı olduğumuz projede Türk Hava Kuvvetleri’ne yapılacak ilk teslimatın 2019 yılında yapılmasının planladığını söyledi.  F-35 JSF projesi kapsamında 30 uçaklık için bir teslimat paketi çıkartıldığını söyleyen Demir, bu uçakların kendi arasında bazı teknolojik ve mali farklılıklarının da söz konusu olacağını söyledi.

Milli Muharip Uçak projesinin 2030’larda Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16’ların yerine geçmesi planlanan aktif bir avcı olmasının planlandığını söyledi. Milli Muharip Uçak projesi için kavramsal tasarım aşaması sonrasında ortaya çıkan üç modelin üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Projesi kapsamında teknik destek görüşmelerinin BAE Systems iledevam ettiğini söyledi.

Müsteşar Demir, milli muharip uçak projesinde kullanılması söz konusu olan motor konusunda bir çalışma planı çıkartılarak kendi çalışmalarımızın devam ettiğini söyledi bunun yanında  motor konusunda teknik destek ya da doğrudan alım konusunda bir karar ve imzanın söz konusu olmadığını söyledi.

Yayının tamamı için; “İlk F-35’in 2019’da gelmesini öngörüyoruz”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.