Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaUzayNASA, Hubble Uzay Teleskopu'ndaki arızayı sonunda tespit etti

NASA, Hubble Uzay Teleskopu’ndaki arızayı sonunda tespit etti

NASA, Hubble Uzay Teleskopu’nun çalışmasını engelleyen sorunun olası nedenini belirledi.

4,7 milyar dolarlık (yaklaşık 40 milyar TL) teleskop, 13 Haziran’da çalışmayı durdurmuştu. Arızanın sebebi bellek modülünün aşınması gibi görünüyordu. Anabilgisayar, uzay aracının anabilgisayarlarıyla yük arasında standart bir “el sıkışma” (bağlantı kurma yolu) olan “canlı tutma” sinyalini almayı kesmişti.

Anabilgisayar uzay teleskopundaki bütün aletleri otomatik olarak güvenli moda geçirmişti. NASA ertesi gün normal işleyişi sürdürmek için yük bilgisayarını yeniden başlatmış fakat sorun devam etmişti.

Bilgisayarı ve yedek bilgisayarı yeniden başlatma ve yeniden yapılandırma girişimleri de dahil günlerce devam eden bir dizi test başarısız olsa da NASA sorunu tespit etmek için bu testlerden çok önemli bilgiler elde etti.

Teknik aksaklığın muhtemelen, uydunun, yük bilgisayarının donanımına ve belleğine sabit 5 volt elektrik gönderen Güç Kontrol Birimi’nden (Power Control Unit -PCU) kaynaklanıyor.

İkincil bir koruma devresi, güç regülatöründen çıkan voltaj seviyelerini algılıyor ve bu voltajın izin verilen seviyenin altına düşmesi veya bu seviyeyi aşması halinde yük bilgisayarına işlemleri durdurmasını söylüyor.

NASA’ya göre regülatörden gelen voltaj seviyesi bu seviyelerin dışına çıkmış ya da ikincil koruma devresi zamanla aşınmış ve şimdi de bu koruma modunda takılı kalmış gibi görünüyor.

NASA, 15 Temmuz’da PCU’nun bulunduğu yedekleme ünitesini devreye sokacak ve eğer başarılı olursa, Hubble birkaç gün sonra normal işleyişine geri dönecek. Benzer bir değişiklik 2008’de bir Komuta Birimi/Bilimsel Veri Biçimlendirici (CU/SDF) modülünün arızalanmasından sonra da gerçekleştirilmişti. Bir yıl sonra düzenlenen bir bakım görevinde tüm ünite şu anda kullanılanla değiştirilmişti.

Hubble Uzay Teleskopu normal işlevine döndüğünde bile, yakında James Webb Uzay Teleskopu’yla değiştirilmesi planlandığından uzun süre faaliyette kalmayabilir. NASA, yeni aracı 31 Ekim’de Ariane 5 roketiyle yörüngeye gönderecek ve bilim insanlarına, zamanın başlangıcından 150 milyon ila 1 milyar yıl öncesine bakma fırsatı sağlayacak. Bu, daha önce Hubble’la erişilemeyen bir şey.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...

Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

14 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalan, aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Gezeravcı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk...

İlk Türk astronot Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gazeravcı ve ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası...

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)İlk Türk astronot Alper...