Karayolundan seyahat edenlere büyük sıkıntılar yaşatan Bulgarlar, hava yolculuğunda da eleştiri alıyor. Yolcuların hakkını vermeyen Bulgaristan Hava Yolları uçağına az kalsın el konulacaktı. 

Bulgaristan denince akla ilk gelen genellikle otomobil sürücülerinin sınır kapılarında çektiği eziyet gelir. Ancak Viyana’da yaşanan bir olay, Bulgarlar’ın hava yolculuğunda da sabıkalı olduklarını gözler önüne serdi. Yolculara olan 500 Avro’luk borcunu ödemeyen Bulgaristan Hava Yolları şirketinin uçağına az kalsın haciz gelecekti. Spiegel Online dergisinde yer alan habere göre şirket Sofya’dan Viyana’ya uçmak isteyen iki yolcuyu fazla rezervasyon gerekçesiyle taşımadı. Yolcular bir sonraki gün başka bir uçakla seyahat etmek zorunda kaldılar.

Ancak havayolu şirketi 500 Avro tazminat ödemeye mahkum edildi. Bulgar hava yolu kararı yok sayarak bu parayı bir türlü ödemedi. Yolcu hakları için mücadele eden Flightright bunun üzerine önceki gün yetkilileri harekete geçirdi. Viyana’da kalkışa hazırlanan Bulgaristan Hava Yolları uçağı 500 Avro’luk ödeme zorunluluğu nedeniyle haciz memurlarının müdahalesi ile karşılaştı. “Ya parayı ödersiniz ya da uçağınıza el konur” açıklamasını duyan Bulgar yetkililer, hem parayı, hem de ek masrafları ödemek zorunda kaldılar. Büyük bir skandalın eşiğinden dönen Bulgarlar, parayı ödedikten sonra apar topar uçağı kaldırarak ülkeyi terk ettiler.

Bu arada Flightright hukuk sorumlusu Alexander Weishaupt, Bulgaristan Hava Yolları’nın sık sık benzer bir tutum sergilediğine dikkat çekti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.