Özçelik-İş Sendikası Genel Merkezi, üye sayıları 10 bini bulan İstanbul’daki Avrupa Havacılık Şubesi ile Anadolu Havacılık Şubesi’nin çalışma alanlarını, sorumluluk alanı olan havaalanları dışına çıkardı ve üyelerini genel merkeze bağladı. Sendika şubelerinin yöneticilerinin konuyu yargıya taşıyacağı öğrenildi. Sendikanın iki şubesinin sorumluluk alanındaki tüm yetkilerinin alındığı belirtilen kararın, şubelerin kapanmasına yönelik olduğu savunuldu. GAZETE DURUM’a konuşan Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanı A. Cengiz Gül, “Karar ile amaçlanan şey, sendika yönetimi kendisine yönelik muhalefeti ve en büyük şubeleri devre dışı bırakmak” dedi.

“Yeni işyerlerinde örgütlenme çalışması yapın”

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç imzasıyla, sendikanın söz konusu şubelerine gönderilen 20 Ekim 2022 tarihli yazılarla, İstanbul’daki üyeler, yönetim kurulu kararıyla Ankara’da bulunan genel merkezine bağladı. Değirmenci ve Kılıç’in imzasıyla Özçelik-İş Sendikası Avrupa Havacılık Şubesi ve Anadolu Havacılık Şubesine gönderilen yazılarda, “Şubenizin tüzel kişiliğinin devam etmesi için ana tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereğince yeni iş yerlerinde örgütlenme çalışmaları yaparak şubenizin varlığının sürdürülmesi gerekmektedir” denildi.

Yazıda şunlar dile getirildi:

“Şubenize bağlı THY Teknik AŞ Genel Müdürlüğü’ne ait Atatürk Havaalanı iş yerleri, genel yönetim kurulumuzun 20 Ekim 2022 tarih ve 41 sayılı kararı ve ana tüzüğümüzün 18/15’inci maddesi gereğinde genel merkeze bağlanmıştır. Genel yönetim kurulunun bu kararına istinaden ilgili iş yerleri yetki ve sorumluluk alanının dışında kalmıştır. Şubenizin tüzel kişiliğinin devam etmesi için ana tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereğince yeni işyerlerinde örgütlenme çalışmaları yaparak şubenizin varlığının sürdürülmesi gerekmektedir. Bu konuda ilgili verimli ve gayretli çalışmalarınızın hayata geçirilmesini temenni eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

Benzer içerikli yazı, Sabiha Gökçen Havaalanı’nda örgütlü olan Özçelik-İş Sendikası Anadolu Havacılık Şubesi Başkanlığı’na da gönderildi.

İki şubenin yöneticilerinin yetkisini alındı

Sendikanın iki şubesine gönderilen yazıların yanı sıra THY Teknik AŞ Genel Müdürlüğü’ne de yazı yazan Değirmenci ve Kılıç, şunları ifade etti:

“Sendikamızın yetkili olduğu işverenliğiniz, sendika ana tüzüğümüzün 18/15’inci maddesi ve genel yönetim kurulumuzun 19 Ekim 2022 tarih ve 41 sayılı kararı gereğinde 20 Ekim 2022 tarihinden itibaren genel merkeze bağlanmıştır. Bu kararımıza istinaden 6356 sayılı Kanun gereğince devam etmekte olan sendika-işveren ilişkilerimiz sendikamızın genel merkezi ve işverenliğiniz arasında yürütülecektir. Sendikamızı iş yerlerinde bundan sonra genel yönetim kurulu üyeleri, genel yönetim kurulu üyelerinin görevlendireceği kişi/kişiler, işyeri baş temsilcisi ve temsilcileri tarafından temsil edilecektir. Şubelerimiz ile genel merkezimiz arasında şimdilik devam etmekte olan hiyerarşik işleyişimizin, iş yerinizle hiçbir ilişkisi kalmayıp iş yerlerinizde Anadolu ve Avrupa Havacılık şubelerimizin yetki ve sorumluluğu kaymamıştır. Bundan böyle sendikal ilişkilerimiz in bu yapı ve anlayış ile yürütülmesi gerekmektedir.”

“Karar, sendika tarihinde kara bir leke olarak kalacak”

Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanı  A. Cengiz Gül, GAZETE DURUM’a kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sendika genel merkezinin aldığı kararı, temmuz ayında yapılan ve iki listenin yarıştığı genel kurulda kendisini desteklemeyen ve sendika yönetimine yönelik muhalefet yapan, en büyük şubeleri devre dışı bırakmak olarak niteleyen Gül, sendikanın Anadolu ve Avrupa Havacılık şubelerinin geçen yıl iki şubeye ayrıldığını ve her birinin 5 bin dolayında üyesi olduğunu anlattı. Gül, şöyle devam etti:

“Özçelik-İş’in maddi gelirinin yarısı bu iki şubeden gelmektedir. Burada amaçlanan şey, muhalefeti ve en büyük iki şubeyi devre dışı bırakmak. Özçelik-İş Sendikası tarihinde böyle bir şube kapatması olmadı. Bu anlayışla temsilci bile görevden alınmadı. Demokratik bir şekilde seçilen iki şube yönetimi, genel kurulda genel merkez yönetimine oy vermedi diye kapatılmıştır. Nedeni budur. Tüzük, yönetmelik ya ad farklı bir madde temel yoktur. Osmaniye’de 200 işçi bile yok ama orada temsilcilik var. Bu yaklaşım, komedidir. İki sendikanın şube yönetimi, THY Teknik AŞ Genel Müdürlüğü’nün çalışanı ve havacılık iş kolunda örgütlüler. Başka iş kolunda nasıl örgütlenecekler? Sendika yöneticileri yeni havaalanı mı açacak? Karar, sendika tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır.”

“Karar, iki şubeyi kapatmaya yöneliktir”

Sendikanın genel merkez yönetiminin antidemokratik uygulamalarla büyümeye değil, koltukta kalmaya ve işçinin üye aidatını almaya yönelik çaba içinde olduğunu öne süren Gül, “O bölgede sendikanın başka iş yeri yok. Karar, tamamen sendikanın iki şubesini kapatma anlayışına yöneliktir. karın özü sendika şubelerini kapatmaktır. İki şube yönetimi, koltuklarında tehlike gören genel merkez yöneticileri tarafından kapatılıyor. Bu kara bir lekedir ve sendika tarihinde örneği yoktur” açıklamasını yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.