22 Mayıs 2020 'de Karachi'de düşen A320 yolcu uçağı

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (European Union Aviation Safety Agency – EASA), Pakistan Uluslararası Havayolları’nın (PIA) uçuş yetkisini en az 6 ay süreyle askıya aldı.

Son kaza hava yolu şirketinin uçuş eğitimlerinin sorgulanmasına neden olmuştu. Kazanın ana nedeni “istikrarsız yaklaşma” ve ATCO’nun ikaz ve tavsiyelerine rağmen ısrarla inişe devam edilmesi olarak tespit edilmişti.

22 Mayıs 2020 günü Lahore-Karachi seferini yapan PK8303 A320 Uçağı, Karachi Jinnah Uluslararası Havalimanına iniş esnasında ilk yaklaşmada pas geçmiş ve ikinci yaklaşma esnasında 25 pistine 1350m kala yerleşim yerine düşmüş, uçakta bulunan 99 kişiden 97 kişi yaşamını yitirmiş, yerleşim yerinde ise 4 kişi yaralanmıştı. Daha sonra yaralanan bir kişi daha yaşamını yitirmişti.

Sahte pilot skandalı

Hava yolu şirketinde meydana çıkan sahte pilot skandalının ardından Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), 25 Haziran’da yaptığı açıklamada, şirkette çalışan toplam 450 pilotun  150’sine ‘şüpheli yollarla lisans aldıkları’ iddiasıyla uçuş yasağı getirdiğini bildirmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.