Bunu herkes daha önce yaşamıştır: artık net düşünemeyecek kadar yorgun olmak. Basit görevler bile o zaman Everest’e tırmanmak gibi görünür. Pilotların kokpitte böyle hissedebilecekleri fikri pek çok yolcu için endişe kaynağı olabilir ve kendilerini emniyette hissetmezler.

ABD’deki en büyük üçüncü havayolunun pilotlar birliği şimdi tam olarak bu konuda uyarıyor. Havayolunda On binden fazla pilotu temsil eden Southwest Airlines Pilots Association (Swapa) düşük maliyetli havayolunun kokpit ekiplerinin yorgunluğunu “bir numaralı emniyet riski” olarak tanımlıyor. Southwest CEO’su Bob Jordan ve diğer yöneticilere yazdığı açık mektupta, sorunların geçen yaz başladığını söylüyor. O zaman, yolcu sayısı neredeyse normal pandemi öncesi seviyelere döndü.

O zamandan beri durum daha da kötüleşti. Hava trafiği yeniden toparlanmaya başladığında, Southwest – diğer birçok havayolu şirketi gibi – personel sıkıntısı yaşıyordu. Bu kısmen hastalık vakalarıyla, kısmen de pandemi nedeniyle işten çıkarmalarla ilgiliydi.

Sendika, mürettebatın iyileşmesini de etkilediğini söylediği iptaller ve uçuş planlama sorunlara dikkat çekti. Açıklamalara göre, uçuş planlamasında spontane ayarlamalar yapıldıktan ve bunun sonucunda oluşan gecikmelerden sonra ekipler genellikle dinlenmek için bir otel odası bulamıyorlardı.

Ekim ayında yüzde 600’e varan oranda artan yorgunluk “raporlarında ani bir artış” oldu. Ama bu sene devam edecek. Mart ayında, yorgunluk nedeniyle görevlendirilmemek isteyen mürettebat sayısı, pandemiden önceki yılların aynı ayına göre yüzde 330 daha yüksekti. VeNisan şimdiden rekorlar kırıyor. Bir “yorgunluk salgını” var.

Bir havayolu sözcüsü ABC News’e, Southwest’in Kasım ayında program değişiklikleri yapmasının ardından yorgunluk raporlarında “önemli ve istikrarlı bir düşüş” gördüğünü söyledi. Mart ayındaki artış, havayla ilgili uçuş iptallerinin uçuş programlarını alt üst etmesi nedeniyle bekleniyordu. Bununla birlikte, daha fazla yorgunluk bildirimi olması, sistemin işe yaradığını gösteriyor, çünkü ekipler uçmaya hazır olup olmadıklarına karar verebiliyor.