Rus Aeroflot Hava Yolları’nın düşük maliyetli alt markası Pobeda, Boeing 737 MAX uçağının satın alınması planlanan Boeing ile olan sözleşmesinin iptal edildiğini duyurdu.

16 Ağustos’ta Aeroflot Group’un düşük maliyetli yan kuruluşu, Rusya henüz yeniden  737 MAX uçaklarını sertifikalandırmadığı için ABD uçak üreticisiyle olan sözleşmeyi feshettiğini açıkladı. Bu edim, Pobeda ile Boeing arasındaki sözleşmenin ciddi bir ihlali gibi algılansa da, havayolu herhangi bir yaptırıma tabi değil.

Pobeda CEO’su Andrei Kalmykov, Rus haber ajansı TASS’a verdiği demeçte, “Boeing 737 MAX için katı sözleşmelerden herhangi bir ceza almadan feragat ettik” dedi.

2018’de Aeroflot Group, Pobeda için 30 Boeing 737 MAX 8 jeti satın almayı düşünüyor ve belirsiz sayıda uçağı Boeing 737 MAX 10 veya 737 MAX 8-200 varyantlarına dönüştürme olasılığı üzerinde pazarlık ediyordu.

Ancak 2019’un başlarında Aeroflot fikrini değiştirdi ve ilk potansiyel siparişi 20 Boeing 737 MAX 8’e indirdi. Grup, gelecekte havayollarının filolarına yabancı uçaklar yerine daha fazla Rus yapımı ticari yolcu uçağı almayı planladığı için bu hamle yapıldı.

Bu arada, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsia, yaklaşık altı aylık bir süre içinde iki ölümcül kaza nedeniyle Rus hava sahasındaki tüm Boeing 737 MAX operasyonlarını yasakladı. İlki Ekim 2018’de Endonezya’da ve ikincisi Mart 2019’da Etiyopya’da Rusya, 2.5 yılı aşkın süre boyunca yasağı birkaç kez kaldırmayı düşünse de, hükümet uçağın olası yeniden sertifikalandırılması için henüz net bir tarih belirlemedi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia) başkanı Alexander Neradko, ülkedeki Boeing 737 MAX yasağının Rusya’daki genel epidemiyolojik durum düzelir düzelmez kaldırılabileceğini doğruladı.

Şu anda Aeroflot Group iştiraklerinin hiçbiri Boeing 737 MAX uçaklarına sahip değil. Planespotters.com’un verileri, Pobeda’nın şu anda 44 Boeing 737-800 uçağından oluşan tek tip bir filoya sahip olduğunu ve ortalama filo yaşının 4,2 yıl olduğunu gösteriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.