Ülkemizi Kimya alanında aldığı Nobel Ödülü ile gururlandıran bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, özgün ürünleriyle milletimize farklı gururlar yaşatan, Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin bilimi rehber alan personeliyle buluştu.

Prof. Dr. Aziz Sancar, 16 Mayıs 2016 tarihinde TUSAŞ’ı ziyaret etti. Yürütülen projeler hakkında bilgi alan Prof. Dr. Sancar, gerçekleştirilen tesis turunda Türk mühendislerince tasarlanan ve üretilen T129 ATAK Helikopteri, İnsansız Hava Aracı ANKA, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’u yerinde görerek, Özgün Helikopter Geliştirme Projesi hakkında genç mühendislerle çalışma ortamında buluştu.

1

İncelemelerin ardından TUSAŞ Saim Dilek Konferans Salonu’nda TUSAŞ’lılar ile bir araya gelen Prof. Dr. Sancar, TUSAŞ tesislerinde gördüğü çalışmalardan çok etkilendiğini ve iftihar ettiğini belirterek, “Memlekete yapılan hizmetleriniz için sağ olun, var olun!” dedi.

Buluşmanın ev sahipliğini yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, yaptığı konuşmada Prof. Dr. Sancar’ın başarılarının TUSAŞ’ın genç mühendislerine, teknisyenlerine ışık tutacağını ve inançlarını artıracağını belirterek, TUSAŞ’ı ziyaretinden dolayı teşekkürlerini iletti.

3

Genel Müdür Dörtkaşlı tarafından Prof. Dr. Aziz Sancar’a, Amerika’da bulunan Türk Evi’nde sergilenmek üzere, ATAK helikopterini içeren, Türk el sanatı minyatür ve TUSAŞ özgün ürünlerinin maketleri takdim edildi.

Buluşmada TÜBİTAK tarafından Akıllı Robotlar Dalında En İyi Robot ödülünü alarak Türkiye Birincisi olan Kazan Şahin Ortaokulu öğrencileri ile de buluşan Prof. Dr. Sancar, gençlerle buluşmaktan duyduğu mutluluğunu dile getirdi.

5 2 6

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.