Qatar Airways’in Airbus ile  A350 uçak üretiminin kalitesi konusundaki tartışması görünüşte çözülmedi. 

Qatar Airways’in Airbus ile olan son tartışması sorulduğunda, Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, “Ayrıntılara giremeyeceğini” söyledi. Ancak Al Baker, Doha merkezli taşıyıcının Airbus veya Boeing olsun, herhangi bir uçak üreticisinden “zorbalığı kabul etmeyeceğini” de sözlerine ekledi. 

Al Baker, Airbus ile Airbus A350 üretim sorunları üzerine tartışırken, “Bu uçaklarla ilgili ciddi sorunlar olduğu gerçeğini görmezden geliyorlar. Bu uçaklarla ilgili ciddi endişelerimiz var.”dedi.

 Aerotime sitesinin aktardığına göre, Qatar Airways, Haziran 2021’in başlarında Airbus A350 uçak kalitesi sorunlarıyla ilgili sorunu dile getirdi. Katar havayolunun patronu, anlaşmazlık çözülmezse Airbus’tan teslimat almayı reddedecekleri konusunda uyardı. 

8 Haziran 2021’de Doha merkezli taşıyıcının harekete geçtiği ve Airbus A350 teslimatlarını durdurduğu bildirild,i çünkü bazı A350’lerde boyanın altındaki yüzey “hızlandırılmış bir oranda” bozuluyordu.

Qatar Airways sözcüsü 8 Haziran 2021’de Reuters’e verdiği demeçte, “Qatar Airways, Airbus A350 uçaklarının bazılarında boyanın altındaki yüzeyin hızlı bir şekilde bozulduğu bir durumu deneyimlemeye ve tanık olmaya devam ediyor.” dedi. Airbus A350’lerinden bazılarını sorun çözülene kadar durdurdu. 

Qatar Airways’in Airbus A350 XWB uçağı filosu, Planespotters.net verilerine göre şu anda 53’te. Doha merkezli hava taşıyıcısının ortalama 2,7 yıllık 19 Airbus A350-1000 ve 34 Airbus A350-900 uçağı bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.