Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanının yapılacağı Rize’nin Pazar İlçesi Sahil Köyü’nde incelemelerde bulundu. Bakan Arslan, 2 Kasım’da ihale edilecek havalimanının, 4 yılda tamamlanacağını açıkladı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar ve Osman Aşkın Bak ile birlikte bölgede incelemelerde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize-Artvin havalimanının bölge açısından önemli olduğunu söyledi. Yörenin özelliklerine has farklı turizm çeşitlilikleri geliştikçe bölgelerin ihtiyaçlarının da arttığını kaydeden Bakan Arslan, havalimanının bölge halkının kullanımının yanı sıra turizm içinde ihtiyaç haline geldiğini kaydetti. 3 alternatif yer arasında yapılan değerlendirmeler sonucu havalimanının Pazar İlçesi Sahil Köyü’nde yapımına karar verildiğini belirten Bakan Arslan şunları söyledi:

“2 Kasım tarihinde havalimanı için ihale tekliflerini alacağız. Uluslararası boyutta bir havalimanı olacak. 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pisti olacak. 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apronu olacak. Terminali yılda 2 milyon yolcuya hitap edecek. 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak bir pist ve pist bağlantı yollarını yapacağız. Yılsonuna kadar ihale süreçlerini tamamlayarak işe başlamayı hedefliyoruz. 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88.5 milyon ton dolgu yapılacak. Denize yapılmış ikinci havalimanı olmakla birlikte derinliğini ve büyüklüğünü düşündüğünüz zaman Türkiye’nin de en büyüğü olacak.”

Havalimanı projesi ile AK Parti hükümetleri döneminde yapılan ve dünya çapında ses getiren projelerden birini daha yapmış olacaklarını ifade eden Bakan Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rize ve Artvin’e hizmet edecek havalimanı ülkemizin batıdaki ve dünyadaki prestiji açısından ülkemiz adına ilave bir fonksiyon yerine getirecek. Türkiye’nin büyüklüğünü dünyada ortaya koyması adına önemli. Dünya biliyor ki bütün bu büyüklükleri yaparken bir lider lazımdı. O lidere de Allah razı olsun, Rizeli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. O bize önderlik ve liderlik yaptıkça biz bunun gibi birçok projeyi yapacağız. Dünyada sadece tekniğimizle değil sözümüzün geçerliliği anlamında liderimizle birlikte söz sahibi olmaya, dünyadaki mazlumların ve mağdurların hamisi olmaya devam edeceğiz. Bu kadar büyük projeleri yapıyorsanız bu yatırım aynı zamanda ülkenin ticari ve ekonomik olarak büyümesi demek. Ülkenin dünya ticaretinden daha fazla pay alması, dünyada daha çok söz sahibi olması demek. Ticaret ve ekonomik olarak ne kadar büyürseniz, ne kadar çok söz sahibi olursanız, liderinizin dünyadaki sözünün geçerliliği de o anlamda büyür ve artar. Sözü geçecek bir lidere sahibiz. Biz yaptıklarımızla liderimizin elini güçlendirmeyi şiar edindik.”
‘4 yıl sonra buradan her yere uçacağız’
Havalimanı deniz dolgusunun en derin yerinin 22 metre olduğunu ifade eden Bakan Arslan, “Ortalama dolgu derinliği 17 metre olacak. Bu anlamda önemli bir derinlik. 4 yıl sonra buradan ülkemizin ve dünyanın her yerine uçabileceğiz. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Türkiye’nin 56’ncı havalimanı olan Rize-Artvin bölgesel havalimanımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ordu-Giresun havalimanının yapımının 3 yıldan biraz fazla sürdüğünü hatırlatan Bakan Arslan, “Burada 1.5 misli daha fazla dolgu yapılacak. Bu da zamanımızı alacak. Tamamlanması için 4 yıl öngörülüyor. Bir an önce bitirmek ve hizmete sunmak amacıyla çabamız var. Süreleri daha kısaltmak için çalışacağız. Projenin özelliği ve zorluğu düşünüldüğünde 4 yılda bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.