Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaUzayRoscosmos Başkanı Rogozin: Uzaylılar gizlice Dünya'yı izliyor olabilir

Roscosmos Başkanı Rogozin: Uzaylılar gizlice Dünya’yı izliyor olabilir

Rus uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dimitri Rogozin, insanlardan daha zeki ve teknolojik açıdan daha gelişmiş olabilecek Dünya dışı yaşamın varlığına inandığını söyledi.

Rogozin, cumartesi Rossiya 24 kanalına yaptığı açıklamada, uzaylıların fark edilmeden Dünya medeniyetini inceliyor olabileceğini de öne sürdü.

Roscosmos başkanı, insanlığın uzayı inceleme yeteneğininse sınırlı kaldığını ifade etti: “Büyük Patlama teorisini biliyoruz ama ya bu ‘Büyük Patlama’ evrenin yalnızca bizim görebildiğimiz belirli bir bölümünde gerçekleştiyse? Başka Dünyalar da olabilir. Yaşamın ortaya çıkmasına katkıda bulunabilecek sayısız faktör var.”

Rogozin, son dönemde ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı görüntüler ve raporlar nedeniyle dünya genelinde büyük ilgi toplayan UFO’lara da değindi. Ancak Rogozin’e göre Rus uzmanlar tarafından incelenen bu vakaların yüzde 99,9’unun Dünya dışı akıllı yaşam hipoteziyle hiçbir ilgisi yok.

Bu gizemli nesnelerin “hava olayları ve diğer fiziksel olaylardan” ibaret olduğunu söyleyen Roscosmos başkanı, daha önce bu konu üzerinden NASA’yla temasa geçtiğini ve onlardan da benzer bilgiler aldığını sözlerine ekledi.

UFO’ları Dünya dışı yaşamla ilişkilendiren teorilerden biri, uzaylıların bu gizemli nesneleri insanlığı gözetlemek için gönderdiğini iddia ediyor.

Rogozin de teknolojik açıdan gelişmiş uzaylı medeniyetlerinin insan uygarlığını ve Dünya’yı inceliyor olabileceğini savundu: “Biz burada bakterileri inceleyebiliriz. Ancak tıpkı bakteriler gibi başkaları tarafından inceleniyor olabiliriz.”

“Uzayda işbirliğini 2024’e kadar sürdüreceğiz”

Roscosmos başkanı, aynı röportajda Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) işbirliğinin akıbetine dair de açıklamalarda bulundu.

1998’de fırlatılan UUİ; NASA, Roscosmos, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada ve Japonya uzay ajanslarının işbirliğiyle operasyonlarını sürdürüyor.

İstasyon, bir tarafı Roscosmos tarafından, diğeri ise ABD ve projede yer alan diğer ülkeler tarafından işletilen iki ana bölümden oluşuyor.

Öte yandan, şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla uzaydaki gerilim de artmış ve UUİ’deki işbirliği tehlikeye girmişti.

Rogozin nisan ayında yaptığı bir açıklamada Rusya’ya yönelik yaptırımlar kalkmadan UUİ ve diğer uzay projelerinde işbirliğini sürdürmeyeceklerini dile getirmişti.

Yeni röportajında Rusya’nın UUİ’yle ilişkisinin arka plana düştüğünü söyleyen Rogozin, ülkenin en azından 2024’e kadar işbirliğini sürdüreceğini belirtti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...