Hindistan Hava Kuvvetleri, 2015 yılında Paris Air Show’da tanıtılan İsrail üretimi füze sistemlerinin tedariki için harekete geçti.

Hindistan Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz şubat ayında Pakistan Hava Kuvvetleri ile yaşanan hava hava muharebeleri sırasında yetersiz bulduğu Rus yapımı R-77 hava hava füzelerini İsrail üretimi modellerle değiştirmek için harekete geçti. Plana göre iki yıl içerisinde Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-30 savaş uçakları İsrail üretimi hava hava füzeleri ile donatılmış olacak.

Hindistan Hava Kuvvetleri’nden Hint yayın kuruluşu NDTV’ye konuşan bir yetkili “Zaten yerden havaya kullanılan İsrail üretimi füzelere sahibiz, bir sonraki adım Su-30’lara entragrasyon.” dedi.

Hindistan kaynakları 27 Şubat’ta Pakistan Hava Kuvvetleri ile yaşanan hava hava muharebelerinde Pakistan’ın F-16 savaş uçağı ile birlikte AMRAAM hava hava füzelerini kullandığını ifade ederken Pakistan JF-17 savaş uçakları ve Çin yapımı füzelerin kullanıldığını iddia ediyor. Hindistan kaynakları aynı muharebelere sekiz uçak ile yer alan Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Rus yapımı R-77 füzelerinin yetersiz kaldığı ve düşük menzilli ile çatışma koşullarında çalışmadığını ifade ediyor.

Hindistan kaynakları Rus yapımı füzelerin başta radar menzillierinin yetersizliği ve isabet oranlarının düşüklüğü nedeniyle hava kuvvetleri tarafından yetersiz bulunduğunu ifade ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.