Suriye’de düşürülen Rus uçağının pilotunun öldürülmesi olayından Alparslan Çelik hakkında takipsizlik kararı verilmesinin nedeni açıklandı. Medyaya yansıyan haberlere göre, bu kararı veren savcı, “Rus pilotun her ne kadar vücudunda mermi çekirdekleri çıkmış olsa da, fırlatma koltuğuyla uçaktan ayrıldığı sırada başını, üstündeki camlı bölüme çarpmasından dolayı kafatasında oluşan kırıklardan ölmüş olabileceği” sonucuna vardı.
 
Alparslan Çelik ile birlikte 7’si tutuklu 14 kişi hakkında, ‘6136 Sayılı Kanuna muhalefet’ ve ‘harp silahı bulundurma’ suçundan 8’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Sputnik’in aktardığına göre, halen tutuklu bulunan Alparslan Çelik’in, Rus pilotun öldürülmesiyle ilgili olayı soruşturan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, yaklaşık 1.5 ay yürüttüğü soruşturma sonrasında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararının 5 sayfalık gerekçe bölümünde, Rus pilotun otopsi raporundan da alıntı yapılıp, vücuduna 4 ateşli silah mermisinin isabet ettiği, ayrıca kafatasında kırıklar olduğu, iç organlarının olaydan dolayı zarar gördüğü yer aldı.
Savcı Karakaya, gerekçeli kararında, Rus pilotun her ne kadar vücudunda mermi çekirdekleri çıkmış olsa da, fırlatma koltuğuyla uçaktan ayrıldığı sırada başını, üstündeki camlı bölüme çarpmasından dolayı kafatasında kırıkların oluşmuş olabileceği kanaatini ifade etti. Rus pilotun kafatası kırığından mı yoksa mermilerin vücuduna isabet etmesinden dolayı mı hayatını kaybettiğinin birbirine yakın zamanda olduğu için belirlenmesinin tıbben mümkün olmadığı görüşü de yine kararda yer aldı.
Alparslan Çelik’e ait, video paylaşım sitesi YouTube’da çıkan görüntüleri ayrıntılı inceleyen savcının, bir komutan olarak uyarmasına rağmen sonradan emrindeki askerine sahip çıkmak için bu açıklamaları yaptığını ifade etti.
(haberrus)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.