Dışişleri Bakanlığı’dan Ruslara, önemsiz yurt dışı seyahatlerini erteleme çağrısı yapıldı. Vatandaşların, yurt dışı seyahatlerinin koronavirüs salgınının tehlikeli boyutlardan çıktığı zamana ertelenmesi gerektiği vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, bakanlığın Rusları, koronavirüs ile durumun istikrara kavuşmasına kadar, önemsiz yurtdışı seyahatlerini ertelemeye çağırdığını ve dünyadaki salgın durumun hızlı bir şekilde kötüleşmeye devam ettiğini söyledi.

Dünyada, bir hafta rekoru

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yalnızca geçen hafta 4 milyon kişinin enfekte olduğunu, bunun da salgının başlangıcından beri bir haftalık enfekte olma rekoru olduğunu duyurdu.

Zaharova yaptığı açıklamada “Son ayların sonuçları ne yazık ki en kötü durumun gerçekleştiğini gösteriyor. Dünyadaki koronavirüsün gün geçtikçe daha da kötüye gitmesi nedeniyle, vatandaşlarımızın gereksiz  yurtdışı seyehatlerini ertelemelerini istiyoruz.  Seyehatlerini, durumlar düzeldikten sonra  yapmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Salgının en çok yayıldığı bölgeler

Geçen hafta 1.7 milyon vaka sayısı ile salgının en çok yayıldığı yer Avrupa oldu.  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Amerika 1 milyon vaka sayısı ile ikinci sırada yer aldı. Güneydoğu Asya bölgesinde rakam 380 bini aştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.