Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Rusya’nın Türkiye, Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nü kullanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Numan KurtulmuşNTV’de canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, katıldığı programda Rusya’nın İncirlik Hava Üssü’nü kullanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Kurtulmuş bahsi geçen yayında konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye doğu ile de batı ile de ABD ile de Rusya ile de eş zamanlı irtibatı olan ender ülkelerdendir. Bunların hiçbirisi doğrusal çizgide gelişmemiştir. ABD ve Rusya ile ilişkilerimiz tek düze olmamıştır. Zaman zaman ilişkilerimiz iyi olmuş zaman zaman kötü olmuştur. Rusya ile bir sene önce ne kadar kötüydü şimdi iyileşme sürecinde. Bu Türkiye’nin elinde bulunduğu siyasal kartlarının gereğidir. İsteriz ki hepsiyle iyi olsun. Bazen limoni olabilir. Ne Türkiye ne Rusya birbirini uçak krizi yüzünden yok sayamaz. İncirliğin Rusya’nın kullanımına açılması söz konusu olamaz, çünkü bu bir NATO üssüdür. Nasıl gündeme geldiğini bilmiyorum. Rusya NATO üyesi olmadığı için Rusya’nın burayı kullanması mümkün değildir.”

(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.