Rusya’nın yeni nesil hafif nakliye uçağı projesi Il-112V ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Rusya’nın envanterinde bulunan Sovyetler dönemi ürünü Antonov An-26 uçaklarının yerine geçmek üzere planlanan Il-112V uçağı ilk uçuşunu Rus Birleşik Uçak Şirketinin Voronej’deki tesislerinden gerçekleştirdi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov “Bu hava ve uzay kuvvetlerimiz için önemli bir adım çünkü Rusya yapımı yeni bir uçak artık hazır. Il-112V sadece bir nakliye uçağı değil, eşsiz özellikleri ile hem sivil hem de askeri birçok görevde kullanılabilecek bir uçak. Uçak tamamen yerli üretim parçalarla üretildi ve Rusya üretimi ekipmanlarla donatılacak. Bizim ana görevimiz uçağı modern ekipmanlarla donatmak.” dedi.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ise yaptığı açıklamada “Askeri nakliye uçağı filolarının güncelleştirilmesi gerekiyordu. İhtiyacın 100 uçak kadar olduğu hesaplanıyor. Bu ihtiyacın yerli imkanlarla karşılanmasını sağlamak zorundaydık özellikle ana kullanıcısı askerler olacak bir sistem için bu zorunlu. Uçak sadece Rusya yapımı parçalarla üretildi ve yeni teknolojiye sahip. Ülkenin önde gelen teknoloji ve havacılık şirketleri Il-112V projesi için beraber çalıştı.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.