Bir dizi inceleme ve temel atma törenine katılmak üzere havayolu ile Samsun’a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet ARSLAN ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, 25.11.2016 Cuma günü saat 09:30’da Samsun-Çarşamba Havalimanı’nda Vali İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Karşılama töreninin ardındanbakanlar ve valimiz, havaalanı pistinde meydana gelen çökmeler nedeniyle 01 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında bakım için kapanacak olan Samsun-Çarşamba Havalimanı’nda inceleme yaptı.

vlk_4789

Daha sonra valiliğe bir ziyaret gerçekleştiren bakanlar, bakanlık bürokratları ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdikten sonra basın toplantısı düzenledi.

vlk_4795

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Samsun Çarşamba Havalimanı’nın, pistindeki çökmeler nedeniyle 3 ay kapalı kalacağına işaret ederek, havalimanı pistinde aşırı çökme bulunduğunu söyledi.

vlk_4885

Deniz dolgusu üzerine yumuşak zemine, gerekli tedbirler alınarak yapılsa da zaman içinde bu tip çökmeler olabildiğini dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan ARSLAN; ‘Havalimanımızda bir aksama olmaması adına ihale süreçlerini başlattık. Devlet Hava Meydanlarının yaptığı projeksiyon çerçevesinde normal şartname şartlarında yaparsak, Samsun Havalimanı’nı bir yıl kapatmamız lazım. Yani 2003’te 175 bin kişinin geldiği, bugün 10 kat yolcu artışı olarak yılda 1 milyon 700 bin kişinin kullandığı havalimanını bir yıl kapatmamamız lazım. Ancak bir yıl kapatmak ne bizim ne de Samsun’un istediği bir şeydir. ‘Gece gündüz çalışarak en az kapatmayla bunu nasıl çözeriz’ diye kafa kafaya verdik. Epeyce çalışma sarf ettik. Hatta ‘kapanmadan çözülmesi mümkün müdür?’ diye çok çalıştık ama gördük ki kapatmadan çözülmesi mümkün değil. Ancak 3 aylık kapatmayla çözebileceğiz. Böylesi bir onarım bu kadar kısa zaman zarfında ilk defa Samsun’da yapılacak. ’ dedi

Pisti 1 Mart itibarıyla kapatıp 3 ay içinde çalışmaları tamamen bitireceklerini dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanım ARSLAN, ‘Çünkü önümüzde Samsun’da yapılacak çok önemli olimpiyat oyunları var. Olimpiyat oyunları öncesi misafirlerimizin geliş gidişlerine zaman kalacak şekilde mayıs ayı sonunda havaalanını tekrar hizmete açacağız. Bu arada Merzifon ve Ordu-Giresun havalimanlarında sefer sayısı artırılarak Samsun halkımızın uçuş ihtiyacını kısa periyotta sağlamış olacağız.’ şeklinde konuştu.

Samsun Çarşamba Havalimanı’nın her türlü teknik ve ilave katkı malzemeleri kullanılarak yapılacağını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ARSLAN, havalimanı terminal binası ile ilgili olarak da proje çalışması başlattıklarını söyledi.

Proje çalışmasının ardından mevcut terminal binasının dış hatlar olarak hizmet vereceğini bildiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN,  yeni yapılacak terminal binasının da iç hatlara hizmet vereceğini kaydetti.

Valilik ziyaretinin ardından, bakanlar ve vali Fırat Kalkanı Harekatı’nda gerçekleştirilen hava saldırısında şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Erdal BOLAT’ın cenazesine katılmak üzere Alaçam ilçesine gitti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.