Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaSivil Havacılık"Seri kaçak": 30 kez uçağa kaçak bindi

“Seri kaçak”: 30 kez uçağa kaçak bindi

Marilyn Hartman güvenliği ilk geçtiğinde Kopenhag’a gittiğini, ikincisindeyse Paris’e uçtuğunu söyledi.

ABD’de bilet satın almadan defalarca güvenliği atlatmaya çalışan ve zaman zaman başarıya ulaşıp ülkenin ve dünyanın pek çok yerine seyahat eden kadın, mahkeme kararıyla yerleştirildiği izleme merkezinden kaçtı.

Ayağındaki elektronik kelepçeyi takip eden polis ekipleri, “seri kaçak yolcu” Marilyn Hartman’ı salı günü Chicago’daki O’Hare Havalimanı’nda bir uçağa gizlice binmeye çalışırken yakaladı.

15 Mart’ta CBS Chicago’yla bir röportajı yayımlanan Hartman, kaçak yolculuklara 2002’de başladığını söylemişti: “Güvenliği ilk geçtiğimde Kopenhag’a uçtum. İkincisinde Paris’e gittim.”

Ünlü kaçak yolcu 2014’e kadar yakalanmadığını, bu tarihte Los Angeles’a uçmaya çalıştığında yakayı ele verdiğini belirtti. “Bir uçağa hiçbir zaman kendi başıma binmedim. Bana her zaman izin verildi” diyen 69 yaşındaki Hartman, bu durumu şöyle anlattı: “Yani biniş kartı olmadan güvenlik hattından geçebildim. Mavi çanta gibi bir şey taşıyan bir kişiyi takip ederek onları atlattım. Bu çok çılgınca. Sonra ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin (US Transportation Security Administration – TSA) bölgesine geçtim ve TSA geçmeme izin verdi. Mavi çantalı adamla olduğumu düşündüler.”

Güvenlik uzmanları, yaşlı kadının basit taktiklerinin işe yaramasının endişe verici olduğunu söyledi. “Bunu defalarca tekrarlayabilmesi akıllara durgunluk veriyor” diyen havacılık güvenliği uzmanı Jeff Price, Hartman’ın stratejilerinin bu sayede işe yaradığına da dikkat çekti:”Karmaşık olmayan planlar genellikle en başarılılardır.”

Bipolar bozuklukla mücadele eden “seri kaçak yolcu”, yetkililerin çalışanların beceriksizliği yerine hastalığını suçladığını iddia etti. Bununla birlikte hastalığı yüzünden depresif bir döneme girdiğinde uçağa binmek istediğini söyleyen Hartman, görevlilerden özür de diledi:” Benim niyetim onların işlerini zorlaştırmak değildi.”

Hartman’ın avukatları ve savcılar, söz konusu kişi yakalanmadan iki hafta önce 18 ay süreyle denetimli serbestlik ve tedavi üzerine anlaştıklarını açıklamıştı. Resmi işlemler başlamasa da yargıç bu anlaşmayı kabul etmeyi düşünmediğini bildirmişti.

Şu an gözaltında tutulan kadının hapishaneye konulması bekleniyor. Polis ekipleri, Hartman’ın kaçışla suçlanmasını talep edeceğini bildirdi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Diyarbakır Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Havalimanı’nın...

Emirates personeli, BAE’nin 75 yılın en şiddetli yağışında ‘insanlık dışı koşullarla karşı karşıya bırakıldı’ iddiası

Dubai'de tarihteki en kötü sel felaketinin ardından Emirates Havayolları, personeli için insanlık dışı koşulların...

İstanbul Havalimanı’ndaki spotter alanı yeniden hizmete açıldı

Havacılık veya uçak fotoğrafçılığı olarak tabir edilen "spotting" tüm dünyada hobi amaçlı icra edilirken...

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Havalimanı yöneticileri yarının havalimanlarına hazır mı?

2024 yılında  havalimanları, havayolları ve taşınan yolcu sayısın 2019 trafik rakamlarına dönecek tahminleri yapılıyor....

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: ” Pegasus 2023 yılında 2 milyar doların üstünde hizmet ihracatını ülkemize kazandırdı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin sadece 4 saatlik uçuş süresiyle Asya, Avrupa...

Amasya Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Depolanan A330, Havalimanında sökülmesi sırasında alev aldı

18 Nisan'da yaşanan olayda, depolanmış eski bir Cathay Pacific Airbus A330-300 (bilinen son tescili...