SHGM’den SHT-FTL Talimatına aykırı hareket edilmesi durumunda, işletmeler ile birlikte ilgili uçuş ve kabin ekipleri hakkında idari yaptırımlar uygulanacağı duyuruldu.

İlgili talimat 01.01.2019 tarihi itibari ile EASA FTL gereklilikleri ile tam uyumlu hale getirilmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada,”SHT-FTL Talimatına aykırı hareket edilmesi durumunda, sorumluluklarını yerine getirmeyenler (işletmeler ile birlikte ilgili uçuş ve kabin ekipleri) hakkında gerekli idari işlem Genel Müdürlüğümüzce uygulanmakta olup, titizlikle de uygulanmaya devam edilecektir.” açıklaması yapıldı.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı;
Bilindiği üzere, 12.10.2015 tarihinde yayımlanan “Uçuş ve Görev Süresi Sınırlamaları ile Dinlenme Gereklilikleri Talimatı (SHT-FTL)”, 01.01.2019 tarihi itibari ile EASA FTL gereklilikleri ile tam uyumlu hale gelecektir.

 UÇUŞ VE GÖREV SÜRESİ SINIRLAMALARI İLE DİNLENME GEREKLİLİKLERİ TALİMATI (SHT – FTL)Talimatında yer alan gereklilikler uçuş emniyetini doğrudan etkilediğinden, söz konusu gerekliliklerin yerine getirilmesinde işletmeler kadar uçuş ve kabin ekiplerinin de sorumlulukları bulunmaktadır.

SHT-FTL Talimatına aykırı hareket edilmesi durumunda, sorumluluklarını yerine getirmeyenler (işletmeler ile birlikte ilgili uçuş ve kabin ekipleri) hakkında gerekli idari işlem Genel Müdürlüğümüzce uygulanmakta olup, titizlikle de uygulanmaya devam edilecektir.
Havayolu işletmelerine, uçuş ve kabin ekibi üyelerine önemle duyurulur…
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.