Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu sabah Singapur’a ulaştı.

Verilere göre, bir noktada Boeing 777-300ER yaklaşık üç dakika içinde aniden ve keskin bir şekilde 31.000 feet’e (9.400 metre) indi. Uçak daha sonra yön değiştirip yarım saatten daha kısa bir süre sonra Bangkok’a inmeden önce 31.000 fitte (9.400 metre) 10 dakikadan kısa bir süre kaldı.

131 yolcu ve 12 mürettebat Singapur’a bugün ulaşırken, yaralılardan bazıları Bangkok’ta kaldı.

Ölen kişinin 73 yaşında bir İngiliz vatandaşı olduğu ve kalp krizi geçirdiğinden şüphelenildiği açıklanmıştı.

Havayolu şirketi 30 kişinin yaralandığını açıklasa da Tayland’daki Samitivej Hastanesi 71 yolcuyu tedavi ettiğini bildirdi.

Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong yayınladığı video mesajında, “Singapur Havayolları adına, merhumun ailesine ve sevdiklerine en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Singapur Ulaştırma Güvenliği Soruşturma Bürosu’ndan yetkililerin Salı gecesi Bangkok’a ulaştığını söyledi.

Yolculardan 28 yaşındaki öğrenci Dzafran Azmir Reuters’a yaptığı açıklamada, “Koridorun karşısındaki insanların tamamen yatay hale geldiğini, tavana çarptığını ve gerçekten garip pozisyonlarda yere geri indiğini gördüm. İnsanların kafalarında büyük yaralar oluşuyor, beyin sarsıntısı geçiriyorlardı” dedi.

Uçağın içinden çekilen fotoğraflarda baş üstü kabin panellerinde kırıklar, tavandan sarkan oksijen maskeleri ve etrafa saçılmış bagajlar görülüyor. Bir yolcu, bazı insanların kafalarını koltukların üzerindeki ışıklara çarptığını ve panelleri kırdığını söyledi.

Olay 777-300ER uçağını üreten Amerikan Boeing şirketini ilgilendirdiği için, ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun (NTSB) soruşturmayı desteklemek üzere akredite bir temsilci ve dört teknik danışman gönderdiğini söyledi.

Hava tahmin servisi AccuWeather Salı günü yaptığı açıklamada, 321 sefer sayılı uçağın uçuş yolu yakınında hızla gelişen gök gürültülü fırtınaların büyük olasılıkla şiddetli türbülansa neden olduğunu belirtti.

Olaya ilişkin (incident) Boeing’ten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Uçağın seyir sırasında şiddetli türbülansla karşılaştığı ve bir ölüm de dahil olmak üzere birden fazla yaralanmaya neden olduğu bildirildi. Uçak daha sonra Tayland’ın Bangkok kentine yönlendirildi. İlk raporlar, uçağın 211 yolcu ve 18 mürettebat taşıdığını gösteriyor. Hava durumunun, olay sırasında bölgede gök gürültülü fırtınalar olduğu bildirildi.
Bu olay, Singapur Ulaştırma Güvenliği Araştırma Bürosu (TSIB) tarafından araştırılmaktadır. ABD, TSIB’ye ICAO Ek 13 yönergeleri kapsamında yardım sağlamaktadır. ABD NTSB, ABD FAA ve Boeing’den personel yardım için olay yerine sevk edildi. Seri numarası 34578 olan uçak uçak, Şubat 2008’de teslim edildi.
Bu soruşturmada Boeing, ICAO Ek 13 uyarınca NTSB’nin Teknik Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Bu kılavuz, soruşturmayla ilgili tüm bilgilerin, bu durumda soruşturmayı yürüten kurum olan TSIB tarafından açıklanacağını öngörmektedir. Boeing, operatörlerin bu tür olaylardan sonra bilgi ihtiyacını anlıyor. Bu nedenle, Ek 13 standartlarına uyarken operatörleri bilgilendirmeye çalışacağız. Boeing’in şu anda önerilen bir operatör eylemi bulunmuyor.
 
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR