Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Singapur Havayolları uçağında yaşanan şiddetli türbülans can aldı

Singapur Havayolları uçağındaki yolcular yaşanan şiddetli türbülansı sırasında  kabinin her tarafına insan ve nesnelerin fırlatıldığı, deyim yerindeyse  “mutlak terör” sahnelerini anlattılar.

Londra-Singapur uçağında yemek servisi devam ederken ani bir düşüş yaşanması sonucu 73 yaşındaki bir İngiliz şüpheli kalp krizi nedeniyle hayatını kaybederken, 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Britanyalı Andrew Davis, olayın ilk birkaç saniyesinde “korkunç çığlıklar ve sesin gümbürtüye benzediğini” anlattı.

“En çok hatırladığım şey nesnelerin ve nesnelerin havada uçtuğunu görmekti. BBC’ye “Her tarafım kahveyle kaplıydı. İnanılmaz şiddetli bir türbülans vardı” dedi.

Başka bir yolcu, uçağın aniden “yukarı doğru eğilmeye” ve “sallanmaya” başladığını söyledi.

28 yaşındaki öğrenci Dzafran Azmir Reuters’e verdiği demeçte, “Olanlara hazırlanmaya başladım ve aniden çok dramatik bir düşüş oldu, bu yüzden oturan ve emniyet kemeri takmayan herkes anında tavana fırlatıldı.”

“Bazı kişiler başlarını bagaj kabinlerinin üst kısmına vurup ezdiler, ışıkların ve maskelerin olduğu yerlere çarpıp doğrudan kırıp geçtiler” diye ekledi.

Singapur’a gidecek Boeing 777-300ER, havadaki olayın ardından Bangkok’a yöneldi ve yaklaşık 211 yolcu ve 18 mürettebatla yerel saatle 15:45’te (08:45 GMT) acil iniş yaptı.

Singapur Havayolları, uçaktaki 31 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve havayolunun, henüz ismi açıklanmayan merhumun ailesine en derin başsağlığı dileklerini ilettiğini söyledi.

Bir havayolu yetkilisi, uçuşundan yaklaşık 10 saat sonra uçağın Myanmar’ın Irrawaddy Havzası üzerinde 37.000 feet yükseklikte “ani aşırı türbülansla” karşılaştığını söyledi.

Şirket, yolculara tıbbi yardım sağlamak için Taylandlı yetkililerle birlikte çalıştığını ve ihtiyaç duyulan ek yardımı sağlamak için Bangkok’a bir ekip göndereceğini söyledi.

Reuters Yere saçılmış yemek tepsileri, su şişeleri ve çaydanlıklarla dolu uçağın içi
‘Ayakta duranlar takla attı’

 68 yaşındaki İngiliz yolcu Jerry, oğlunun düğünü için Avustralya’ya seyahat ediyordu. “Uçak düşmeden” önce herhangi bir uyarı yapılmadığını söyledi.

“Başımı tavana çarptım, eşim de vurdu; etrafta dolaşan bazı zavallı insanlar takla attı” diye hatırladı.

Boynundan yaralanan İngiliz bir yolcu, kendisinin ve ailesinin hiçbirinin ölmediği için “yeterince şanslı” olduklarını söyledi.

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat, hükümetin yolculara ve ailelerine yardım sağlayacağını söyledi.

Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Singapur Havayolları’nın Londra Heathrow’dan Singapur’a giden SQ321 sefer sayılı uçağında meydana gelen olayı öğrendiğimde derin üzüntü duydum” dedi.

Uçuşun amaçlanan rotasını ve aldığı sapmayı gösteren harita

Havacılık uzmanı John Strickland BBC’ye şunları söyledi: “Şiddetli türbülanstan kaynaklanan yaralanmalar, gerçekleştirilen milyonlarca uçuş bağlamında nispeten nadirdir. Ancak şiddetli türbülans dramatik olabilir ve ciddi yaralanmalara veya ne yazık ki bu durumda ölüme yol açabilir.”

Uçuş mürettebatının türbülansa nasıl tepki vereceği konusunda da eğitildiğini söyledi.

“Havayollarının, ister uzun ister kısa olsun, uçuş boyunca emniyet kemerlerini gevşek tutmayı önermesi boşuna değil” 

Havacılık muhabiri Sally Gethin, emniyet kemeri takmanın “yaşam ve ölüm arasındaki fark” olabileceğini söyleyerek, cıvatalanmayan her şeyin şiddetli türbülans sırasında risk altında olduğunu açıkladı.

Araştırmalar, iklim değişikliğinin gelecekte şiddetli türbülans olasılığını artıracağını gösteriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR