Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaUzaySivil Astronot Ekibi Uzay İstasyonu’na Ulaştı

Sivil Astronot Ekibi Uzay İstasyonu’na Ulaştı

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderilen tamamı sivil ilk astronot ekibi, ticari uzay seyahati yaparak, yörüngedeki araştırma platformuna güvenli bir şekilde ulaştı. 21 saatlik seyahat sonunda UUİ’de karşılanan ekip, uzayda bir hafta boyunca bilimsel çalışmalar gerçekleştirecek.

Merkezi Teksas eyaletinin Houston kentinde bulunan uzay ve havacılık şirketi Axiom Space’i temsil eden dört sivil astronot, Florida eyaletindeki Canaveral Burnu’nda bulunan NASA’ya ait Kennedy Uzay Merkezi’nden dün yola çıkmıştı. Crew Dragon kapsülü, yerel saatle sabah 8.30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi.

İlk kenetlenme girişimi, kapsülün UUİ’ye yanaşmasını takip eden görüntüleme sistemindeki teknik bir aksaklık nedeniyle ertelendi. Bu pürüz giderilene kadar Crew Dragon istasyondan 20 metre uzakta yaklaşık 45 dakika beklemek zorunda kaldı.

Kenetlenmenin nihayet gerçekleşmesiyle, uzay istasyonu ile mürettebat kapsülü arasındaki kapalı geçiş yolunun basınç ayarının yapılması ve kapaklar açılmadan önce sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesi de yaklaşık iki saat sürdü. Ardından, astronotların uzay istasyonuna girişine izin verildi.

Uçuşun kumandanı 63 yaşındaki İspanya doğumlu Amerikalı Lopez-Alegria, Axiom şirketinde başkan yardımcısı. Komuta sırasında ikinci gelen Larry Connor, emlak ve teknoloji girişimcisi. 70’li yaşlarındaki Connor, aynı zamanda hava akrobasisi pilotu.

İsrailli eski savaş pilotu, yatırımcı ve hayırsever 64 yaşındaki Eytan Stibbe ile 52 yaşındaki Kanadalı işadamı ve hayırsever Mark Pathy, ekibin diğer üyeleri. Stibbe, 2003 yılında dünyaya dönüşü sırasında parçalanan uzay mekiği Columbia’da bulunan yedi astronottan biri olan Ilan Ramon’dan sonra uzaya giden ikinci İsrailli oldu.

Axiom’un dört kişilik ekibi; üç Amerikalı ve bir Alman astronotla ve üç Rus kozmonottan oluşan ve hükümet çalışanları olan Uluslararası Uzay Üssü mürettebatına katılmış oldu.

Uzay istasyonu zaman zaman sivil ziyaretçileri ağırlamış olsa da, Ax-1 misyonu, yörüngede araştırma laboratuvarında çalışmaları amacıyla UUİ’ye ticari uçuşla gönderilen ilk astronot ekibi anlamına geliyor.

Yeni ekip, beyin sağlığı, kalp kök hücreleri, kanser ve yaşlanma üzerine araştırmaların yanısıra mikro yerçekiminde sıvıların yüzey gerilimini kullanarak görüntü üreten bir teknoloji sunumu dahil UUİ’de yürütülecek iki düzine bilim ve biyomedikal deneyi beraberinde getirdi.

Havacılık ve uzay şirketleri Axiom, SpaceX ile Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA arasındaki ortaklığı temsil eden misyon, sektördekiler tarafından “alçak yörünge ekonomisi” olarak adlandırılan ticari uzay seyahatlerinin kapsamının genişletilmesinde önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Axiom yöneticileri, astronot yatırımları ve Dünya yörüngesinde özel bir uzay istasyonu inşa etme planları ile, milyarder girişimciler Jeff Bezos ve Richard Brunson’ın sahibi olduğu Blue Origin ve Virgin Galactic gibi heyecan arayan zenginlere uzay turizmi hizmeti vermenin çok ötesine geçtiklerini söylüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...