“Sivil Havacılık ve Terminal İşletmeciliği” semineri, 7 Nisan Cuma günü Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Öç Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Seminere konuşmacı olarak katılan YDA Dalaman Havalimanı Genel Koordinatörü Dr. Cengiz Tuğrul Ayaz, Dalaman Havalimanı çalışma şartları ve prensiplerinin yanı sıra terminal işletmeciliği hakkında bilgiler verdi.

YDA firmasını ve çalışma alanlarını anlatarak konuşmasına başlayan Dr. Cengiz Tuğrul Ayaz, sivil havacılığın 1912 yılında bugünkü Atatürk Havalimanı yakınında yer alan Sefaköy’de iki hangar ve küçük bir meydanda başladığını ifade etti. O yıllardan günümüze yaşanan değişim ve sıçramalara değinen Dr. Ayaz, bünyesinde çalıştığı firması ile beraber takip ettikleri yeniliklerden ve gerçekleştirdikleri çalışmalardan söz etti. Terminal işletmeciliği alanında Türkiye’de yaşanan uygulamaları anlatan Dr. Ayaz, “Yap, işlet, devret” modeliyle beraber ortaya çıkan terminal işletmeciliğinin gelişimini aktardı. Bu modeli uygulayan ilk havalimanının, Antalya Havalimanı olduğunu belirten Dr. Ayaz, günümüzde birçok havalimanının bu modelle DHMİ’ye bağlı şirketler tarafından işletildiğini dile getirdi.

Havalimanlarındaki çalışma alanları, hizmet veren departmanlar ve iş bölümlerinde yer alan çalışanların görevlerini ayrıntılarıyla anlatan Dr. Ayaz, özellikle havacılık sektörü için büyük öneme sahip olan güvenlik konusu hakkında konuştu. Katılımcı öğrencilere kariyer basamakları ile ilgili tavsiyelerde bulundan Ayaz, sektörde çalışacak kişilerde aradıklarını niteliklerden ve işe alım süreçlerinden bahsetti.

Soru-cevap bölümünden sonra seminer sona erdi. Seminerin ardından katılımcı öğrencilerle görüşmeler yapan Dr. Cengiz Tuğrul Ayaz, havalimanı bünyesinde staj yapmak isteyen ve mezun olacak öğrenciler için iş imkânı sunacak mülakatlar gerçekleştirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.