Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkSlovakya Ukrayna'ya S-300 gönderiyor

Slovakya Ukrayna’ya S-300 gönderiyor

Ukrayna’ya hava savunma sistemi temini için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğünde yürütülen çabalarda ilk sonuç alındı. Slovakya, Sovyetler Birliği döneminden kalma S-300 bataryasını Ukrayna’ya bağışladığını bildirdi.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, bu adımın Ukrayna’nın talebi üzerine atıldığını ve ülkesinin Slovakya’nın Rusya ile yaşanan savaşa dahil olduğu anlamına gelmediğini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 16 Mart’ta Amerikan Kongresine hitaben yaptığı konuşmada silah ve silah sistemleri talebini yinelemiş, isim vererek S-300 füze savunma sistemlerine ihtiyaçları olduğunu kaydetmişti.

Rus işgalinin başlaması öncesinde Ukrayna’nın elinde 100 kadar S-300 bataryası bulunduğu, ancak 40 kadarının savaşta tahrip olduğu tahmin ediliyor. NATO üyeleri arasında Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’nın S-300’lere sahip olduğu biliniyor. Slovakya, 1993 yılında Çekoslavakya’nın bölünmesi sonrasında bir adet S-300 bataryasını envanterine geçirmişti.

Dördüncü Patriot bataryası yolda

Zelenskiy’nin talebi ve ABD’nin girişimleri sonrasında Slovakya, elindeki S-300 sistemini Ukrayna’ya verebileceğini bildirmiş, ancak bunun karşılığında kendi hava sahasının güvenliği için modern Patriot sistemlerinin yerleştirilmesini talep etmişti.

Başbakan Heger’in Slovak S-300 bataryasını Ukrayna’ya bağışladıklarını açıklamasının hemen ardından konuşan Savunma Bakanı Yaroslav Nad, müttefiklerin Slovakya’ya dördüncü Patriot bataryasını önümüzdeki hafta göndereceğini bildirdi. Önceki bataryalar, Hollanda ve Almanya tarafından Mart ayında sevk edilmişti.

Eski S-300 sistemleri, Ukrayna ordusunun tanıdığı ve bildiği bir sistem olması, ayrıca yüksek irtifadaki uçak ve güdümlü füzeleri vurabilme kabiliyeti nedeniyle Ukrayna hava savunması için ideal bir sistem olarak görülüyor. Ukrayna ordusunun kapsamlı eğitim gerektiren ABD yapımı Patriot sistemlerini kullanma imkanı bulunmuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...