Colombo, Sri Lanka

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bu sabah saatlerinde kilise ve turistik otellere ardı ardına 8 kez yapılan terör saldırılarında, aralarında 35’i yabancı uyruklu 180’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, 500’den fazla yaralı olduğu bildirildi.

Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıları kınadı.

“Sri Lanka’da Paskalya Bayramı’na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sri Lanka’da bu sabah bazı kiliseleri ve otelleri hedef alan terör saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından duyulan üzüntü ifade edildi. Açıklamada, otellerin hedef alınmasının, terörün ayrım gözetmeyen ve bu ülkenin turizmini baltalamayı hedefleyen çirkin yüzünü gösterdiği vurgulanarak, “Saldırılarda Türk vatandaşlarının zarar görüp görmediği, ilgili makamlar ile eş güdüm halinde araştırılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Saldırıların ardından Türk Hava Yolları’ndan yapılan bilgilendirilmede THY ekipleri de uyarıldı.

Uyarıda, ” Ülkede görev yapan personelin· çevrede yaşanabilecek gelişmelere karşı duyarlı olunması, yerel makamların uyarıları ile alınacak önlemlere dair tavsiyelerine riayet edilmesi, yatı yapacak uçuş ekiplerimizin zaruri olmadıkça otelden ayrılmamaları ve istasyon yetkililerinin bilgisi dahilinde hareket edilmesi,yatı yapacak personelin transferi esnasında gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınması, mahalde görev yapan personelin kalabalık topluluklardan uzak durmaları,gerekli durumlarda dış temsilciliklerimizle iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.