Portekiz basınına göre, Başbakan Antônio Costa’nın 7 Kasım’daki sürpriz istifası, TAP Air Portekiz’in özelleştirilmesini tehlikeye attı .

TAP Air Portekiz’i ( Lufthansa ve IAG grubuyla birlikte) devralmak için yarışanlardan biri olan Air France-KLM’nin beklemesi gerekecek. Çünkü dört ay sonra yapılması planlanan erken genel seçimlerin ardından yeni hükümet kurulmadan TAP’a ilişkin hiçbir karar alınmayacak.

Başbakan Costa, Portekiz polisinin yolsuzluk soruşturması kapsamında resmi konutuna baskın yapmasının ardından istifa etti. Siyasi kriz, ülkenin birçok stratejik projesinin felce uğramasına ve ertelenmesine yol açıyor. 

Portekiz hükümeti Ekim ayının başında, şirketin en az %51’inin ve işçilere ait %5’lik rezervin satışıyla TAP’ın yeniden özelleştirilmesi sürecini başlatmaya yönelik bir kararnameyi onaylamış olsa da, Portekiz’in şu anki başkanı Marcelo Rebelo de Sousa, sürecin şeffaf olmadığı endişesi nedeniyle birkaç hafta sonra (Ekim ayı sonunda) kararnameyi veto etti. TAP’ın vergi mükellefleri tarafından kurtarıldığını ve ülke için stratejik değere sahip olduğunu vurgulayan Rebelo de Sousa, süreç boyunca maksimum şeffaflık çağrısında bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.