İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 45 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından, havalimanını işleten TAV çalışanlarına psikososyal destek sunmak üzere harekete geçti.

Çalışan Sağlık Danışma Koordinasyon Merkezi’ni hayata geçiren şirket, ruh sağlığı uzmanlarıyla işbirliği yaparak çalışanlarına psikososyal destek sunacak. TAV, soruşturmaya dair çalışmaların tamamlanmasının ardından havalimanını kısa süre içinde yeniden operasyona açtı. Havalimanının operasyona alınmasıyla eş zamanlı olarak, 1 Temmuz itibariyle çalışanlara yönelik psikososyal destek çalışması da başlatıldı.

İlk etapta saldırıdan doğrudan etkilenen çalışanları odağına alan çalışma, daha sonra TAV’ın tüm çalışanlarını ve yöneticilerini kapsayacak şekilde grup terapileri ile devam edecek.

Farklı kişi ve kurumların katkı sunduğu çalışmanın koordinasyonunda yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Aker “Terör olayını yaşamış, tanık olmuş ya da bir tanıdığının maruz kaldığını öğrenen kişilerde yaygın olarak şok, kaygı, korku, öfke, çaresizlik duyguları, gerginlik, uyku sorunları, yeme bozuklukları, ani irkilmeler, huzursuzluk, güvensizlik, sürekli tetikte olma hali, olayla ilgili görüntülerin tekrarlayıcı ve rahatsız edici biçimde akla gelmesi, odaklanma güçlükleri, unutkanlık gibi belirtiler görülebilir. Geniş kitlelere yayılan ve toplumun güven duygusunu sarsıcı travmatik olaylarda toplumsal yapının yeniden inşa edilebilmesi, etkilenenlerin gündelik yaşantılarına geri dönebilmesi ve bireylerde  ortaya çıkan psikolojik ve fiziksel etkilerin kontrol altına alınması amacıyla çalışmalar yapılması önemli bir gereksinimdir” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.