Home Sivil Havacılık THY “fatura yerine geçen e-bilet uygulaması” başlattı

THY “fatura yerine geçen e-bilet uygulaması” başlattı

0

THY ,462 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, fatura yerine geçen e-bilet uygulamasını başlattı.

462 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre 01.07.2016 tarihinden itibaren biletlerin imza ve kaşe tatbik edilerek fatura olarak kullanılabilmesi uygulaması kaldırıldı.Bunun yerine, aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere biletlerin elektronik imza ile imzalanması uygulaması getirildi.. Söz konusu düzenleme kapsamına yolcu biletlerinin yanı sıra iade ve değişiklik işlemleri ile fazla bagaj, ceza, özel yolcu salonu kullanımı gibi işlemler de  dahil edildi.  THY tüm yolcu biletleri ve belirtilen diğer tüm işlemler için bu tarih itibarı ile ayrı bir mali e-bilet düzenleyecek.

THY’den yapılan açıklamada,”Mali e-bilet, üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı amblemi bulunan, elektronik sertifika ile imzalanan ve yolcularımıza e-posta ile iletilen https://ebiletfatura.turkishairlines.com ve/veya  portalı üzerinden yolcularımızın erişimine sunulan belgedir. Sunulan mali e-biletlerin mükellefler tarafından gider olarak kayıtlara alınması için, üzerine imza kaşe tatbik edilmesine veya başkaca bir işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Acenteler aracılığı ile alınan biletler için ise, yolcularımıza acente tarafından bilet bedelini içerir fatura düzenlenecek olup, yolcularımızın acenteden aldıkları bilet ile ilgili yapacakları iade, değişiklik gibi işlemlerde ilgili acenteye başvurmaları gerekmektedir.” denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.