Türk Hava Yolları, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallığın İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı uçuşlara getirdiği elektronik cihaz kısıtlaması hakkında bir bilgilendirme yayınladı.

Türk Hava Yolları, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallığın 8 ülkede bulunan çeşitli havalimanlarınan doğrudan ABD veya Birleşik Krallığa gerçekleştirilecek uçuşlarda kabin içi elektronik cihaz kısıtlaması sebebiyle bir bilgilendirme yayınladı. Buna göre kabin içinde cep telefonları uçak modunda kullanılmaya devam edilebilecekken diğer elektronik cihazlar uçağa biniş işlemi sırasında teslim edilecek. Böylece yolcular dizüstü bilgisayar ve tabletlerini valizlerine koyarak çalınma ya da hasar görme gibi riskler almayacaklar. Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklama şu şekilde;

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’a Düzenlediğimiz Uçuşlarda Yolcularımızın Cep Telefonu veya Akıllı Telefondan Daha Büyük Elektronik Cihazları Kullanımına Dair Bilgilendirme:

  • Yolcularımız, uçak içinde sunduğumuz Wi-Fi kullanım olanağıyla cep telefonları ile internet hizmetimizden faydalanabilecekler
  • İlgili elektronik eşyalar, boarding kapısında teslim edilebileceği için, yolcularımız uçak kapısına kadar cihazlarını kullanabilecekler.
  • Transfer yolcularımızın söz konusu cihazlarını İstanbul varışlarında boarding kapısında teslim etmeleri yeterli olacak.
  • Yolcularımızın elektronik eşyalarını check-in esnasında bagaja vermeyi tercih etmemesi durumunda, elektronik cihazlar İstanbul’da boarding işlemi sırasında etiket karşılığı teslim alınarak itinalı bir şekilde özel bagajlarla taşınacak. Görevli personellerimiz varış sonrasında belirlenen dağıtım yerinde yolcu bagaj etiketi – cihaz eşleşmesi yaparak elektronik cihazları sahiplerine teslim edecekler.

Neden bunu yapıyoruz;

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın ilgili kurumlarınca tebliğ edilen kurallar doğrultusunda;

25 Mart 2017 tarihi itibariyle, Türkiye çıkışlı Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’a gerçekleşecek uçuşlarda, standart boyutlardaki akıllı cep telefonundan büyük elektronik cihazlar (tıbbi cihazlar haricinde) kabin içinde (yolcu beraberinde) taşınamayacak. Bu uygulama kapsamında tüm dizüstü bilgisayarlar, tabletler, fotoğraf makineleri*, e-kitap okuyucular ve oyun konsollarının uçak altı bagajına verilmesi gerekiyor.

*Birleşik Krallık’a düzenlenen uçuşlarda kabin içinde fotoğraf makinesi taşınmasına ilişkin bir kısıt bulunmamakta.

Bu uygulama Türkiye çıkışlı uçuşlarda geçerli olup, ABD ve Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye düzenlenecek seferlerde geçerli değildir.

Değerli Yolcularımız, 

Son altı yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları;

  • Ödüllü ikramları,
  • Uçuş süresince sunduğu kesintisiz wi-fi hizmeti,
  • 400’e yakın film, Universal My Music Planet’in katkılarıyla 20,000’den fazla şarkı ile 1500’den fazla albüm,
  • 750’nin üzerinde televizyon dizisi, belgeseller, kısa programlar, TV kanallarımızdan canlı yayınlanan programlar ve spor karşılaşmaları ile sizlere keyifli bir yolculuk deneyimi yaşatmaya devam ediyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.