Yurtdışına giderken daha rahat bir seyahat için business class bilet alan yolcuların biletleri uçakta yer olmadığı için ekonomik bilete çevrildi. Fazladan business bilet satan THY’ye isyan eden yolcular ‘yer yoksa neden satıyorsunuz?’ diye sordu.

Hande Zeyrek imzasıyla Sözcü’de yer alan habere göre Türk Hava Yolları’nın önceki gün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Londra’ya gidecek olan TK1985 sefer sayılı uçağı için günler öncesinden business class bileti alan 4 yolcunun bileti uçakta yer olmadığı gerekçesiyle ekonomiye çevrildi. Belindeki rahatsızlık nedeniyle business bilet aldığını söyleyen kadın yolcuya uçakta 28 business koltuk olduğu ancak business bilet alanların sayısının 34 olduğu ve yapılacak bir şey olmadığı iletildi.

Biletini alışverişlerde biriktirdiği millerle alanlara mil iadesi, para ile satın alanlara ise ekonomi ile business fark ücreti iade edildi. THY’nin uçuşlarda sıklıkla yolculara yaşattığı bu sorunun zaman zaman çok daha büyük boyutlara ulaştığı anlaşıldı.

THY BUNU HEP YAPIYOR

THY kontuar görevlisi konunun tek çözümünün uçuştan 24 saat önce online check-in yaptırmak olduğunu söyledi. Sistemde genellikle yüzde 10 fazla bilet satıldığını belirten görevli, online check-in yapan yolcuların bu sorunla karşılaşmayacağını söyledi. Özellikle yazın kimi uçaklarda fazladan 70 kişiye business bilet satışı yapıldığını söyleyen görevli, böyle durumlarda ikinci bir uçak, sefer değişikliği ya da para iadesi gibi prosedürlerin uygulandığını anlattı.

Bilet acentesinden 10 gün önce business class bileti aldığını söyleyen bir yolcu, uçuştan saatler önce havalimanına gelmesine rağmen businessta yer yok denildi ve bileti ekonomiye çevrildi. Mil iadesi yapılan yolcu ‘Acente bana business için 24 saat önceden online check-in yapmanıza gerek yok’ dedi. Meğer fazladan bilet satıp insanları mağdur ediyorlarmış. Ben mil iadesi istemiyorum. Belimden rahatsızım ve sağlığım için o bilet alındı. Ama THY bunu insanlara hep yapıyor’ dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. %10 fazla satış sivil havacılık kurallarında müsade edilen birşey. geç kaldığınızda promo biletleri bile iade almak için ne kavgalar çıkartıyorsunuz. Bu uygulamayı sadece thy değil tüm havayolları yapıyor. Bu bir kuraldır. Bunu ayıp diye yayınlamak yayıncılık ahlakına uymaz. Hadi sözcü gazetesi havacılığı bilmiyor. Sizde mi bilmiyorsunuz. Umarım Thy hukukçuları gereğini yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.